Zonguldak’ta taşeron olarak çalışan 8 işçi öldü!

Kapitalizm ne Allah’tan korkuyor, ne de insan hayatına kıymet veriyor. Zonguldak’tan yine iş kazası, daha doğrusu cinayeti haberi geldi. Kâr ve tamahtan gözleri görmez olmuşlar, iş güvenliğini, zaruri tedbirleri, emniyet şartnamelerini hiçe saydılar. 2010’da Karadon’da 30, 1992’de Kozlu’da 263 işçiyi diri diri madene gömen zihniyet hala ders almadı; hala can alıyor, emekçilerin kanını emiyor. Emek ve Adalet Platformu olarak insan hayatını hiçe sayan, kâr ve mal hırsından başka inancı olmayan sermayedarları lanetliyor, hayatını kaybeden işçilere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz. İş kazaları  “kader” değil, cinayettir diyor ve katillerden hesap sormaya dair sözümüzü yineliyoruz.

İŞÇİ-DER’in Yorumu:

Son yıllarda Zonguldak kömür havzasında çok sayıda denetimsiz özel maden açılırken devlet kuruluşu olan TKİ de birçok işi taşerona vermeye başlamış durumda.  Mevcut iş yasasının ikinci maddesine göre aslında bu yasal değil. Ama diğer sektörlerde olduğu gibi kimse yasaları dinlemiyor. Birçok kamu kuruluşunda işçiler dava açıp kazanıyor. Ama kamu yöneticileri bu mahkeme kararlarını da uygulamıyor. Şimdi hükümet bu yasayı değiştirip  bu mahkeme kararlarından kurtuluyor yani bütün işçileri i taşeron şirketlerin işçisi haline getiriyor.

Kozlu’da gazın boşalması beklenmedi

Dev Maden-Sen, Karadon’da ve Kozlu’da yaşamını yitiren işçilerin taşeron işçiler olduğuna dikkat çekerek, “Özelleştirme sonrasında üretim öncesi hazırlık işlerini taşeronlara ihale eden TTK’nın, işi basite alarak inşaat şirketlerine vermesi ve üzerlerindeki denetimi de istenilen ölçülerde yapmaması sonucu bu tür ‘kazalar’ tesadüfen değil artık ‘kaçınılmaz’ olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Etkin Haber Ajansı / 07 Ocak 2013

ANKARA- DİSK’e bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen), “Yeni yılın ilk haftasında maden ocakları yine kana bulandı” dedi.

Dev Maden-Sen Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, Kozlu’da meydana gelen degaj patlamasında 8 işçinin yaşamını yitirdiğini belirterek, “Zonguldak yine açılara gömüldü” dedi.

Madencilik sektöründe 2012’de yaşanan 131 iş kazasının 29’unun Zonguldak’ta meydana geldiğini hatırlatan sendika, Kozlu’daki ihmallere dikkat çekti: “Galeri açmak için en az 20 metrede bir yapılacak sondajla kazı yapılacak bölümün içinde biriken gazın alınması ve bu gazın tamamı boşalıncaya kadar beklenilmesi gerekirken, Star Madencilik işletmesinde buna uyulmadığına dair iddialar bulunmaktadır. Gazın tamamen boşalmasını beklemeden hazırlık çalışmalarının sürdürülmesi sonucu gazlı basıncın degaj patlamasına (kömürün basınçla püskürmesi) neden olduğu belirtilmektedir. Yeraltında çalışanların iyi bildiği gibi, bu patlama kimi zaman böyle kömür püskürmesiyle kendisini gösterirken, kimi zamanda 17 Mayıs 2010 tarihinde, 30 işçinin yaşamını yitirdiği Karadon’da tanık olunduğu gibi grizuyla (gazın yanarak patlaması) sonuçlanmaktadır.”

Karadon’da ve Kozlu’da yaşamını yitiren işçilerin taşeron işçiler olduğuna dikkat çeken Dev Maden-Sen, “Özelleştirme sonrasında üretim öncesi hazırlık işlerini taşeronlara ihale eden TTK’nın, işi basite alarak inşaat şirketlerine vermesi ve üzerlerindeki denetimi de istenilen ölçülerde yapmaması sonucu bu tür ‘kazalar’ tesadüfen değil artık ‘kaçınılmaz’ olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

Star Madencilik’te çalışan işçilerin 2010 yılında Genel Maden-İş Sendikası’nda örgütlendiği, patronun ise “yapılan iş inşaat işi” dediğini hatırlatan Dev Maden-Sen, konunun yargıda olduğunu kaydetti.

Maden-Sen, “Özelleştirmeye tam gaz devam edenleri, işyerlerinde gerekli önlemleri almayanları, işverenlerin doymak bilmeyen kar hırsları sonucu meydana gelen kazalara göz yumanları, sıkı denetimi gevşetenleri ve insan yaşamına sahip çıkmayanları protesto ediyoruz” dedi. Sendika, yaşamını yitiren madencilerin ailelerinin acısını paylaştığını bildirdi.

http://www.etha.com.tr/Haber/2013/01/07/emek/kozluda-gazin-bosalmasi-beklenmedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir