Akif Emre: Muhafazakar Kalvenizm!

Akif Emre’den yine çok temiz, çok güzel bir yazı. Dindar işadamları üzerine yapılmış sosyolojik bir rapordan hareketle “İslam Ekonomisi” meselesini her zamanki sakin ve salim üslubuyla irdelemiş. Genelde politik veçheleri üzerinden ele alınan İslamcılığın dönüşümü tartışmalarında unutulduğunu düşündüğümüz, ancak bize göre anahtar önemde olan iktisadi veçheye ve iktisada dair zihni dönüşüme ince görerek işaret etmiş. Alarm zilleri uzun bir süredir güldür güldür çalıyor. Tabii duymasını bilene… 

Muhafazakar Kalvenizm!

İslam ekonomisi tartışmaları tarih olarak hiç de yeni değil. Modern dünyada geçerli ekonomik sistemler karşısında kısaca ‘müslümanca bir hayat, iktisadi faaliyet nasıl yürütülebilir’ sorusuna aranan cevapların toplamı denilebilir. Her ne kadar ekonomi kavramının içeriği ile İslam bir araya gelince sorunlu bir kavramlaştırma ortaya çıkıyor ise de muhteva arayışındaki kaygıları önemserim. Türkiye dışında farklı coğrafyalarda bu konuda belli bir literatür olmuştu ki nasıl olduysa birden bu arayışlar İslami bankacılık yahut faizsiz bankacılık denilen alana kaydı.

Özellikle 70’lerden sonra petrol gelirleri hayli kabaran Arap ülkelerinin servetlerini nasıl değerlendirecekleri, elde tuttukları sermayenin kullanımını meşrulaştırma sorusalından yola çıkan çalışmalar gündemi rehin aldı. Zaten az sayıda olan ve bir kısmı Batılı üniversitelerde gerçekleşen araştırmalar tümüyle bütüncül İslam iktisadı çalışmalarının yerine finans sorununa indirgendi. Çünkü parası olanlar bir şekilde bu paranın kullanımını meşrulaştıracak gerekçeler arıyordu.

Geçtiğimiz günlerde bir araştırma merkezi (PESA) ‘Dindar/Muhafazakar işadamları perspektifinden İslam ekonomisi ve katılım bankaları’ başlıklı ilginç bir rapor yayınladı. Muhafazakar olarak tanımlanan, başka bir deyişle Anadolu kaplanları olarak bilinen sermayenin, iş çevrelerinin İslam ekonomisine bakışlarını ortaya çıkarması bakımından, yeterli olmasa da fikir verici bir çalışma.

Yazının devamı için

http://yenisafak.com.tr/yazarlar/AkifEmre/muhafazakar-kalvenizm/42173

Emre’nin bahsettiği ilgi çekici raporu şu linkte bulabilirsiniz.

http://www.pesar.org/sites/default/files/islam_ekonomisi_rapor.pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir