Emekçiler Meclise!

Yalçın Yanık. İzmir’de yaşayan mütevazi bir deri işçisi. Biraz Afrikalı, biraz Türk. Aslında derdiyle dertlendiği Suriyeli işçiler kadar Suriyeli ve Kürt işçiler kadar da Kürt. Mülteci olmanın ne demek olduğunu derinden bilen, yurtlarından edilenlerin acılarını paylaşan, işçi meselesinin zorlu gerilimlerini içeriden kavrayan, eylerken düşünen, kelimenin tam anlamıyla “sevdiğimiz bir abimiz”.

Kendisiyle Hak İnsiyatifi adına sayacılar hakkında izleme raporu [1]Sayacılık Sektöründe Yaşanan Hak İhlallerine Dair Gözlem Raporu https://hakinisiyatifi.net/sayacilik-sektorunde-yasanan-hak-ihlallerine-dair-gozlem-raporu/ yazarken tanışmıştık. İzmir’deki işçi eylemleri hakkında söyledikleriyle saya emekçisinin hazin durumunu ve umut verici mücadelesini daha iyi anlamamızı sağlamıştı. Sahadan tespit ettiği sorunlara yaklaşımıyla bizi oldukça etkilemiş ve raporumuza can suyu olmuştu. Hikayesiyle de gönlümüzün bam teline dokunmuş, bizi bir izleme raporu yazıyor olmanın soğukkanlılığından bir hayli uzaklaştırmıştı.

Yakın zamanda Halkların Demokratik Partisi saflarından, İzmir 1. bölge 3. sıradan milletvekili adayı olduğunu öğrendik. Yalçın abimiz, parlamentoyu gerçek bir halk meclisine çevirebilecek çok az sayıda adaydan biridir. Yurtlarından edilen mustazafların destekçisi, emeğin tükenmeyen sesidir. Afrikalı, Türk, Kürt, Suriyeli… Haysiyet mücadelesindeki her renkten insanı içeren işçi sınıfının gerçek kahramanlardan biridir.

Yalçın abimize bu yolda başarılar diliyoruz. Allah yolunu açık etsin.

Emekçiler meclise!

Dipnotlar

Dipnotlar
1 Sayacılık Sektöründe Yaşanan Hak İhlallerine Dair Gözlem Raporu https://hakinisiyatifi.net/sayacilik-sektorunde-yasanan-hak-ihlallerine-dair-gozlem-raporu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir