Has Parti Tecrübesi: Sosyal adaletçi bir projenin “mahzun” hikayesi(?)

3 Responses

 1. alp dedi ki:

  abi çok güzel bir hatırlatma, hafıza/iman tazeleme. güzel bir ihtimaldi. biz o terk-i diyar edilen yolun yolcusuyuz. ısrarcıyız. evelallah kuracağız.

 2. emre dedi ki:

  burada şu soru önemli; AKP’ye geçiş başta Saadet Partisinin bahsettiği gibi belli miydi, yani tüm bu tertip AKP’ye geçiş için miydi, yoksa kervan yolda mı düzüldü?

  Örneğin seçim koşturmacaları sırasında verilen emeği hayretle izledim ben. Şaşırdım yani. Baya bildiğiniz “kazanacağız” azmiyle yapıldı koşturma. Halbu ki bana sorarsanız seçime girilmemesi gerekiyordu, kazanamayacağımız çok açıktı. Bazılarımız “ne olacak canım deniyoruz kendimizi” dediler ama partinin dağılmasındaki en büyük etkenlerden biri de sonrasında “seçimlerde çok düşük oy aldık” oldu. Yani insanlar bunun için koştururken “deniyorum ben kendimi” motviasyonuyla yapmıyorlar.

  Başa döneyim. Yav diyorum, bu insanlar ne motivasyonla koşturuyorlar? Sonrasında duymuştum bu AKP teorisini. Aslında seçim çalışmaları sırasında insanlar bir çeşit “staj” yapıp “cv” hazırlıyorlarmış kendilerine. Taz buydu. Yani yarın öbür gün oluşturulan ilişkiler, ortada boy göstermeler falan AKP’ye gidip “ben böyle böyle koşturdum, şöyle sosyal yeteneklerim var, falancada ilçe başkanlığı myk’da bilmem ne yaptım” falan demek içinmiş.

  teori tabi. büyük ihtimalle iki tip insan da mevcuttu orada. örgütlü olan taraf ağır bastı tabi ki. ben mesela, o kadar da üzülmedim. daha fazla ilişki kurmak, yaygınlaştırmak oldukça zordu. güzel bir deneyimdi. benim için yıpratıcı olmadı. insanın geri döneceği bir evi, yarenleri, gönüldaşları olunca daha kolay oluyor sanırım.

 3. Filiz dedi ki:

  “Sağ” olarak nitelenen bir partinin sosyal adaletçi bir çizgi ile yola çıkması,söylemi, seçim beyannamesi ve genel başkanının tiratları ile yeni bir umuda işaret etmişti. Kapanması sorun değildi aslında bence asıl sorun olan Numan Kurtulmuş’un hiç ardına bakmadan söylediklerinin tam zıddını uygulayan bir partiye hızla geçişiydi. Pek çok insanı üzdü vs. Ama asıl büyük zararı bir fikriyata ve bu fikrayata yıllardır emek veren insanlara yaptı. Ne demişler, giden gider kalan sağlar bizimdir.
  Ayrıca Gezi parkı olayları sırasında has parti devam ediyor olsaydı ve adaletli ve mutedil bir ses olarak yanımızda olsaydı ne kadar önemli bir siyaseti yapmış olacaktı diye düşünmeden edemiyor insan. Canhıraş kapatılmasıda boşuna değilmiş demek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.