Kobani Kuşatmasıyla Biriken Öfke

2 Responses

  1. Önemli tespitler var ama eksik:
    Son olayları kavramak için bu öfke birikiminin nedenlerinden biri es geçilmiş. DİHA ve Sterk TV adım adım bu öfkeyi ördü.
    Ayrıca Hüda-Par bu süreçte masum kelimesine yakışacak derecede masumdur. 90ların helalleşme ifadesi PKK’nin bölgede devletleştiği gerçeğini örter. PKK devletleşmiştir ve her otoriter devlet gibi kendisine biat etmeyeni kabul etmez. Bunu anlamak için Öze dönüş Platformu ile Hüda-Par’a bakalım. Öze Dönüş biat ettiği için var olabilir. Ama Hüda-Par PKK’yi kendisi ile eşit görüyor. Bu da Kandil için çekilmez.
    Lideri İran’da olan bir hareket IŞİDci denilerek herkesin gözü önünde günlerce şiddet yoluyla tasfiye edilmeye çalışıldı. Bu bilinçsizce değildi. Tüm demokrat kamuoyu bu girişimi iyi anlamalı ve tavrını daha net koymalıdır.

  2. “içimizdeki işidliler” söyleminin yaygınlığından beklenen siyasi yararın nasıl işlediğini ve bu yarara karşı daha ahlaki bir yararı işaret etmek sorumlululuğuz var elbette. burada bir iç düşman işaretleyen söylemin kuruluşuna dair eleştirinin haklılığına inanıyorum. ama eleştiriyi istanbul-ankara merkezli bir siyasal dil içinde kalmadan kurmanın zorluğu da var.

    bu arada öze dönüş’ün olaylara dair yaptığı açıklama kürt siyasetinin iç alanındak konumlanmaların hiçte sabit olmadığını gösteren ilginç bir örnek oldu. senin eleştirinden sonra yayınlandığı için ona da bi bakılmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir