Kuran’dan Notlar – Evrim Hakikatı

2 Responses

 1. Ünal Öztürk dedi ki:

  Yukarıda evrim yaratılış karşıtlığı islama ait deniyor.dev eden cümle tersini söylüyor.yazinin genel bakışına ters duruyor. Galiba kelime düşmesi var.

 2. Rauf Aksungur dedi ki:

  “EVRİM HAKİKATİ” başlıklı yorumunuzu, buraya ekleyeceğim aşağıdaki yorumla paylaştım. Çabalarınızı izlemeye çalışıyor, başarılar diliyorum.
  “AL-İ İMRAN SURESİ”

  5- “Yerde ve gökte hiçbir şey Allah’a gizli değildir.”
  6-“Ana rahminde size istediği biçimde, surat veren işte O’dur, O’ndan özge tanrı yok, O azizdir, O bilgedir.
  Kıvılcımlı’nın yorumu:
  Bu doğadan ve insandan, onların gidişinden ayrı soyutlanmış, günümüz bezirganlığının Allah’ı gibi bir Allah değil, tersine alabildiğine gerçekler içinde doğa ve insan için çırpınan bir Allah’tır. Din bezirganları ceplerini doldurup, sırça köşklerinde Karunlaşırlar, Allahı’da olabildiğince tanınmaz hale getirip “Komoniz” düşmanı yaparlar. Biricik savaşları: kâr ve devrimci düşmanlığıdır. O şarlatanlıklar, evrimci hiçbir bilim sahibini dost tutamayacak kertede korkak-ikiyüzlü ve emperyalist uşaklığına gönül vermiş dar görüşlerdir. Fakir-fukara İslam çocukları, imamhatip mekteplerinde Marksizmi de, davinizmi de tartışıyorlar, gerçekliğin inatçılığı bir gün, o genç maşaları tutan elleri yakmaz mı sanılıyor?

  Ve Kıvılcımlı’nın, Allah’ın sıfatlarından “El Müteali: kendi yarattığı yaratıkların tanımlarından çok yücedir. ”e yorumu:
  Bu kavrayış ilkel insanın kavrayışından çoktan çıkmış, geniş bir somutlama dolayısıyla üstün bir soyutlayıştır, sentezdir. İnsan evrimin en son en akıllı aşamasıdır.
  Bu yüzden, bu kavrayışın şuuraltında bilime yakın sezileri yakalayamamak, hele bunları evrim düşüncesinde birleştirmemek sadece evrimin kanunlarından ve işleyişinden bihaber olmak demektir.
  ….
  Evrim, gerçekten kendi yarattıklarından apayrı bir gidiştir. Varlık değildir. Varlıkların gidiş kanunlarıdır. Muhammed’in Allah’ı varlıklardan sıyrılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.