Onur Oran – Dün Gece Bir Evsiz Daha!

Dün gece bir evsizi daha dondurucu soğuğa, ama aslında duyarsızlığımıza kurban verdik. Onur Oran’ın hadiseye dair blog’unda yazdığı, hissiyatımıza tercüman olan notunu ve haber videosunu paylaşıyoruz. Bu utanç hepimize yeter.

ONUR ORAN

Gayrettepe’de Dedeman Otel’in olduğu caddeden (Yıldız Posta Caddesi) metroya doğru giden bir ara cadde vardır. O caddeye sık sık yolu düşenler, sağdaki küçük kulübeyi ve içinde yaşayan engelli abiyi iyi bilir.

Yıllar önce bir kaza geçirmiş, bu yüzden de belden aşağısı yok. Belediye 1 metrekarelik bir kulübe (tam bir metrekare) vermiş orada yaşıyor. Gündüzleri kulübenin önünde çakmak, kemer, ayakkabı keçesi gibi şeyler satar, akşam olunca da yoldan geçen birine saati sorup kulübesine çekilir, radyosunu dinler.

Bugün o kulübeye doğru yaklaşırken önündeki kameraları fark ettim. Sevindim, abiyi haber yapacaklar, biri de yardım elini uzatacak diye düşündüm. Yaklaşınca yaptığı anonsu duydum. Star haber muhabiriymiş. Şöyle diyordu “…. dün gece ısının sıfır derecenin altına düşmesiyle donarak hayatını kaybetti…”

İsmi Fikret’miş abinin, yaşı da 62. Bin kere önünden geçtim, ismini ölüm haberini izlerken öğrendim. Kendimden utanıyorum. İstanbul’un merkezinde, Gayrettepe’nin göbeğinde, Şişli Belediyesi’ne 100 metre uzaklıkta, yıllardır 1 metrekarelik odada yaşayan bir engelli, dün gece donarak hayatını kaybetti.

Bunca insan o adama yardım edemedik ya, şu soğuk günlerde birimizin bile aklına gelmedi ya; Ben artık insanlığımızdan feci halde utanıyorum.

Haberin videosu kısa: http://bit.ly/10h5Obl – 59saniye.com

Kaynak: http://onuroran.tumblr.com/post/40114301838/dun-gece

Haberin videosu uzun: tv.gazetea24.com

1 Response

  1. bedri dedi ki:

    İşten çıktıktan sonra Fatih’e giderken ya da Cuma namazına giderken görürdüm abiyi orada. Kemer satan kendi halinde bir abiydi. İnsanın yanı başında hayatın içinde olan birinin ölmesi çok zor bir durum. Kendi adıma yapabilecekken yapmadığım ve farkında olmadığım şeyler aklıma geliyor. Allah rahmet eylesin. Geçen oradan geçerken kulubenin tamamen boşaltıldığını ve ona ait olan “kirli” “kötü” ama sıcaklamak için çok kıymetli olan eşyalarını gördüm. Çöpe atılmışlardı. Garip durumlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir