TÜMTİS: “Hakkını Arayanlar Değil Suç İşleyenler Soruşturulsun”

OHAL’in sermaye sahipleri lehine nasıl tepe tepe kullanıldığı en üst makamdan hep birlikte duyduk. Devletin sermayeye her zamankinden daha da fazla hizmet etmeye koşulduğunu birlikte dinledik. “Büyük resme” karşı büyük ve şanlı bir mücadele sanrısına bir yerlerde hala samimiyetle inanan kalmış mıdır? Kaldıysa onlara şunu hatırlatalım. “Batı”nın en büyük meselesi kapitalizmdir. Yani ekonomik ilişkilerinizi sermaye sahiplerinden yana düzenleyip düzenlemediğiniz. Siz kapitalizmle devam ettikçe “Batı” sizin işçinizden, köylünüzden, beyaz yakalınızdan zaten alacağını alır. Hüpleteceğini hüpletir, kakalayacağını kakalar. Milliyetçilik “Batı” için önemsiz olmasa da kırıntı hükmündedir. Sermayecilik ise pastanın kendisi. 

HAKKINI ARAYANLAR DEĞİL SUÇ İŞLEYENLER SORUŞTURULSUN

Genel Başkan ve Şube Başkanlarımızın aralarında bulunduğu Gaziantep’te sendikacılar hakkında açılan soruşturmalara ilişkin Merkez Yönetim Kurulumuzun 22.09.2017 tarihli açıklaması;

Tumtis_logo_siteHAKKINI ARAYANLAR DEĞİL SUÇ İŞLEYENLER SORUŞTURULSUN!

Gaziantep Babacanlar Kargo’da sendikamız üyesi 9 işçi işveren tarafından darp edilerek işten çıkarılmış, işverenin bu haksız ve hukuksuz saldırısına karşı sendikamız üyelerine sahip çıkarak işyeri önünde direniş başlatmıştı. Kamuoyunu bilgilendirmek, bu açık haksızlığa karşı destek sağlamak için işyeri önünde basın açıklaması yapmıştık.

İşten çıkarılan işçilerin haklarını savunmak amacıyla işyeri önüne gelerek burada basına yönelik bilgilendirme yapan Genel Başkanımız Kenan Öztürk, Gaziantep Şube Sekreterimiz Mahmut Canyurt, Adana Şube Başkanımız Halil Çekin ve Mersin Şube Başkanımız Savaş Gürkan ile Türk-İş’e bağlı kardeş sendikalarımızdan Belediye-İş Gaziantep Şube Başkanı Ahmet Gökalp, Tez-Koop-İş Gaziantep Şube Başkanı Bilal Öztokmak, DİSK’e bağlı Genel-İş Gaziantep Şube Başkanı Süleyman Göçmen, KESK’e bağlı SES Gaziantep Şube Başkanı Ömer Kılıç hakkında ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ettikleri’ gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştır. Genel Bakanımız Kenan Öztürk, Şube başkanlarımız ve kardeş sendikalarımızın şube başkanları, Gaziantep Emniyeti’ne çağrılarak ifadeleri alınmış ve kendilerine OHAL koşullarında neden basın açıklaması yaptıkları sorulmuştur.

İşçileri darp ederek işten çıkaran, onların yasal haklarını hiçe sayan, işyeri önüne beklemesinler diye hayvan gübresi dökerek tahriklerini sürdüren, üstelik de Suriyeli göçmen işçileri getirip kaçak işçi çalıştırarak açık bir şekilde suç işleyen işverenler hakkında, şikâyet dilekçeleri verildiği halde hiçbir yasal işlem yapılmazken; yasal haklarını kullanarak sendikaya üye olan işçilerin yanında olan, onların mücadelesine destek veren sendikacılar hakkında işlem başlatılması en hafif deyimiyle açık bir haksızlıktır.

İşçiyi darp ederek işten çıkarmak serbest, hak aramak yasak!

Ülkemizde bir yılı aşkın süredir uygulanan OHAL sendikal hak ve özgürlükleri önemli ölçüde kısıtlamıştır. OHAL gerekçesiyle grev ve hak alma eylemleri yasaklanmış, işten atılan, haksızlığa uğrayan işçiler hakkını arayamaz, sendikalar üyelerine sahip çıkmak için hiçbir eylem-etkinlik yapamaz duruma gelmiştir. İşverenin işçi çıkarması OHAL koşullarında serbest iken aşından, ekmeğinden olan işçinin hakkını araması ise suç kapsamına alınarak engellenmiştir. Bu kabul edilemez bir durumdur. OHAL hükümet tarafından söylendiği gibi FETÖ terör örgütüne karşı değil, adeta işçi ve emekçilere karşı ilan edilmiştir. İşçiler işten çıkarılmış, grevleri yasaklanmış, en ufak hak alma mücadelesi baskı ve zor kullanılarak bastırılmak istenmiştir.

Gaziantep’te işçilerin hak ve çıkarlarını korumak amacıyla yapılan basın toplantısının işçilere karşı bir soruşturmaya dönüştürülmesini kınıyoruz. Hak aramak suç değildir. İşi, ekmeği ve geleceği için hakkını arayanlar değilişçiyi iliğine kadar sömürüp alın terinin karşılığını vermeyenler, sendikaya üye olduğu için işçisini bayram günü, üstelik darp ederek işten çıkararak yasa ve hukuk tanımayanlar, açıkça suç işleyen işverenler soruşturulmalıdır.

Sendikamız her türlü baskıya karşı üyelerinin hak ve çıkarlarını korumaya devam edecektir. Sendikaları, emekten yana tüm kişi ve kurumları Babacanlar Kargo’da işten çıkarılan ve 5 Eylül’den bu yana direnişte olan işçilerin mücadelesine destek vermeye çağırıyoruz.

Kamuoyuna saygıyla bildiririz.

                                              TÜMTİS MERKEZ YÖNETİM KURULU

Kaynak: http://tumtis.org/v2/2017/0923/hakkini-arayanlar-degil-suc-isleyenler-sorusturulsun/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir