Zara, Next ve Mango’ya söyleyin: İşçilerinizin hakkı olan ücretleri ödeyin!

Disk Tekstil Sendikası’nın çağrısını ilginize sunuyoruz. 
***

Türkiye’de uluslararası markalar Zara, Next ve Mango için üretim yapan Brovo ve BRV şirketlerinin sahibi Temmuz 2016’da bir gecede kayıplara karıştı.

Şirketin alacaklıları değerli eşyalara el koydu, çalışan onlarca işçi ise ortada kaldı.

İşçiler önceleri Bağımsız-Sen ile görüşerek hukuk dahil her yolu deneyerek haklarını almaya çabaladı. Ancak ne işverene ulaşılabildi ne de ödenmemiş işçi alacaklarına karşı sorumlulukları bulunan küresel markalar Zara, Next ve Mango’dan sağlıklı bir sonuç alınabildi.

Bağımsız-Sen’in Tekstil İşçileri Sendikası’na katılımıyla birlikte işçi alacakları yeniden gündeme geldi. Sendikamızın üyesi olduğu IndustriALL Global Union ilgili markalarla müzakereler yürüttü. Temiz Giysi Kampanyası da sürecin bir parçası olarak müzakereleri izledi.

Bu markalara kurumsal web sayfalarında yayınladıkları Davranış Kuralları, imzaladıkları Küresel Çerçeve Sözleşmelerden kaynaklanan yükümlülükleri hatırlatıldı. Bütün bunlara rağmen, söz konusu markalar, işçi alacaklarını önce yapay bir ayrıma tabi tuttular: Mavi yaka-beyaz yaka ayrımı yaptılar. Ardından işçilerin alacaklarının tümünü değil de küçük bir kısmını ödeyeceklerini söylediler.

Ne uluslararası sözleşmeler ne de ulusal mevzuatımız açısından bir anlamı olmayan bu yapay ayrımlar ve işçi alacaklarının bir kısmının verilmesi haklı olarak alacaklı işçiler ve onların davasını savunmaya çalışan Sendikamız tarafından kabul edilmedi. Durum müzakereleri yürüten IndustriALL Global Union’a da iletildi.

Taleplerimize makul bir yanıt verilmemesi üzerine önceden IndustriALL Global Union’a da bildirildiği üzere söz konusu markaların tutumunu kamuoyuna paylaşmak ve işçi alacaklarına karşı sorumlu oldukları Bravo ve BRV çalışanlarının haklarını almalarını sağlamak üzere kampanya başlatıldı.

İlk etapta change.org üzerinden yapılan imza kampanyası gelişmelere göre adım adım genişletilecek. Bu doğrultuda hazırlıklar ise sürmektedir.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Sendikamızın Merter Şubesi şu hususlara değindi:

“Sadece üyelerinin değil tüm tekstil işçilerinin haklarını savunmayı ilke edinen bir sendika olarak Bravo işçilerine elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Temiz Giysi Kampanyası ve Küresel Sanayi İşçileri Sendikası’nın desteği ile söz konusu markalarla görüşmeler yürüttük. 12 ay boyunca bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması için elimizden gelen gayreti gösterdik. Ancak bir yılı aşan sürenin ardından geldiğimiz noktada markalar işçilerin toplam alacağının sadece çeyreğine denk gelen bir miktarı ödemeyi kabul etti. Yani markalar sorumluluklarını kabul etti, fakat yıllarca kendilerine üretim yapan işçilerine sadakayı layık gördü.

Şimdi bu işçi arkadaşlarımızla birlikte bu markalara karşı kampanyaya başlıyoruz. Bravo işçileri yıllar boyunca Zara/Inditex, Next ve Mango için çalıştı, ter döktü. 140 arkadaşımız bu markaların o güzel giysilerini ellerinin emeği, gözlerimizin nuru ile ördü, dikti, ütüledi ve paketledi. Zara/Inditex, Next ve Mango’yu işçilerinin alın terinin karşılığını, analarının ak sütü gibi helal olan haklarını vermeye çağırıyoruz. Sadaka değil emeğin, emekçinin hakkını istiyoruz!

Tüm tekstil işçilerini, dost kurumlarımızı ve duyarlı kamuoyunu kampanyaya destek vermeye davet ediyoruz.”

Change.org kampanyasına ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayınız:

https://www.change.org/p/bravoiscileri

Kaynak: http://disktekstil.org/bravo-ve-brv-iscilerinin-haklari-icin-uluslararasi-kampanya.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir