TÜMTİS’te örgütlenen DHL Express İşçileri direniyor!

DİSK Tekstil Sendikası’nın Merter Şubesi DHL Express işçilerini ziyaret etti. Hazırladıkları haberi ilginize sunuyoruz.

TÜMTİS sendikası 2012 yılında DHL Lojistik firmasında örgütlenmeye başlayınca firma 37 sendika üyesini işten atmıştı. TÜMTİS 476 gün süren ve uluslararası sendikal hareketin desteğini alan muazzam bir direnişi 2014 yılının bahar aylarında zafere ulaştırdı. İşçilerin 30’unu işe geri aldırdı ve 2260 yeni üyesi adına işyerinde toplu sözleşme imzaladı.

DHL, uluslararası sendikal hareketin baskısı ve OECD’ye yaptığı şikayet sayesinde işçilerinin sendikalaşma haklarına tüm dünyada saygı duyacağını belirten bir protokola 2014 yılında imza attı ve bu protokol Alman Ekonomi Bakanlığı tarafından yayınlandı.

TÜMTİS ayrı bir firma olan DHL Express’te 2016 yılında örgütlenmeye başladı ve 2017 Şubat ayında işletme barajı olan %40’ı aşıp  yetki başvurusunda bulundu.

DHL Express yetkiye itiraz ederek süreci mahkemeye taşıdı ve 9 sendika üyesini parça parça işten attı. TÜMTİS atılan 9 işçi ile 18 Temmuz’da işyerinin Yenibosna’daki deposu önünde direnişe başladı. İşçiler hafta içi beş gün iş saatlerinde işyerinin önünde protestolarını sürdürüyor.

7 Eylül’de Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF) delegasyonu işyeri önündeki direnişe destek sundu.

Geçen Cuma direnişi ziyaret ettik ve kısa bir video çektik.

İlk fırsatta şubemize yakın olan direniş yerini topluca ziyaret etmemiz temennisiyle…

Kaynak: http://disktekstilmerter.org/tumtiste-orgutlenen-dhl-express-iscileri-direniyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir