Halkları Meydanlardan Silmeye Çalışan Postallara Hayır!

Mısır’da Minya Ceza Mahkemesi darbeden sonra meydanlara inen ve hapishaneye attığı 529 kişiye “şiddete teşvik suçlamasıyla” idam cezası verdi ve karar müftüye son onay içi gönderildi.

Bunun üzerine Türkiye’de birçok kişi ve kuruluş idamların önlenmesi için kampanyalar başlattılar. Biz de sizlere Uluslararası Af Örgütü’nün imza kampanyasına destek olmanızı ve dünya tarihinde bir katliamın daha yer almaması için, halkları meydanlardan silmeye çalışan postallara hayır demeye çağırıyoruz.

http://www.amnesty.org.tr/ai/node/2391/

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ’NDEN MISIR İLE İLGİLİ ULUSLARARASI ACİL EYLEM

7 Nisan 2014

İmzalamak için tıklayınız.

Mısır’ın Minya şehrinde bir mahkeme 545 kişiyi, “bir polis memurunu öldürme”, “iki polis memurunu öldürmeye teşebbüs”, “yasaklı gruplara üye olma ve bu tür grupları yönetme” gibi suçlardan adil olmayan bir şekilde yargıladı ve aralarından 528 kişiyi ölüm cezasına mahkum etti.

Avukatlar, Uluslararası Af Örgütü’ne, dava sürecinin başladığı gün olan 22 Mart’ta göz altındaki 118 sanığın 64’ünün mahkeme karşısına çıkarıldığını ve duruşmanın yarım saatten az sürdüğünü belirtti. Savcı, Mısır hukukunda suçlamaların tamamını yüksek sesle okumakla sorumlu olmasına rağmen bunu yapmadı. Hakim, savunma makamının tanıkları sorgulamasına izin vermedi ve 528 kişinin aleyhindeki delilleri gözden geçirmedi. Hakim, ayrıca, savunma makamının 3070 sayfalık dava belgelerini gözden geçirmek için ek süre talebini, 24 Mart’ta kararı açıklayacağını belirterek, reddetti. Savunmadan bazı kişilerin hakim ile tartışması ve davayı ele alış biçimini eleştirmesi üzerine silahlı güvenlik görevlilerini bu kişilerin etrafını sarmaları için içeriye çağırdı.

misirolumcezasi

Duruşma 24 Mart’ta tüm sanıkların gıyabında devam etti. Duruşmada, mahkemeye gelmeleri yasaklanan savunma avukatlarının hiçbiri yoktu. Hakim, ölüm cezasına mahkum edilen 528 kişi ile ilgili görüşlerini almak amacıyla Baş Müftü’ye başvurdu. Mısır hukukuna göre ceza mahkemeleri tarafından verilen tüm ölüm cezaları kararları için, görüşü bağlayıcı olmamakla birlikte, Baş Müftü’ye danışılması gerekiyor. Hakim 28 Nisan’da resmi kararı açıklayacak.

İnsan hakları savunucuları olarak Adalet Bakanlığı, Geçici Cumhurbaşkanı ve Cumhuriyet Savcısı’nı,

24 Mart’ta bildirilen ölüm cezası kararını bozmaya ve hiçbir koşul altında ölüm cezasına başvurulmayacak şekilde uluslararası standartlara uygun adil bir yargılama sürecini güvence altına almaya,

Tüm ölüm cezası kararlarını hafifletmeye ve ölüm cezasını yasaklayan bir moratoryum ilan etmeye çağırıyoruz.

Dilekçeyi imzayabilir ve/veya yetkililere Arapça, İngilizce veya kendi dilinizde yazabilirsiniz.

Adalet Bakanı

Nayer Abdel-Moneim Othman

Faks: +202 2 7958103

Eposta: mojeb@idsc.gov.eg

Geçici Cumhurbaşkanı

Adly Mahmoud Mansour

Faks: +202 2 391 1441

Cumhuriyet Savcısı

Hesham Mohamed Zaki Barakat

Fax: +202 2 577 4716

+202 2 575 7165

İMZALAMAK İÇİN TIKLAYIN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir