Hür Beyan’dan Togo işçilerini ziyaret

Ankara’daki Hür Beyan Hareketi, bir süredir zam taleplerini dile getiren ve sendikalaştıkları için işten atılan TOGO ayakkabı fabrikası işçilerini ziyaret ederek zor günlerde direnişlerine destek oldu. Ellerine, ayaklarına sağlık. Detaylarını kendilerinden dinleyelim:

TOGO ayakkabı firması çalışanları iki TOGO ayakkabı parasına denk gelen maaşlarının yükseltilmesi ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi talebinde bulundular. Talepleri karşılanmayınca anayasal olarak da hakları olan sendika üyesi olmaya karar verdiler. ‘’Burayı yakarım ama sendikayı buraya kesinlikle sokmam’’ diyerek firma sahipleri sendikalı olduklarını öğrenir öğrenmez önce 9 işçiyi ardından 26 işçiyi daha işten çıkardı. 15- 20 senelerini bu işe vermiş işçiler ise kendilerini sokakta buldular. Onlar da firmanın hemen önünde eylemlere başladılar. Ancak ‘’cadde ortasında durarak hayatlarını tehlikeye atmış oldukları’’(aslında işçileri düşündüklerini öne sürerek!), ‘’ trafik düzenini bozdukları’’ gibi gerekçelerle 3 kez gözaltına alındılar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi bir de para cezasına çarptırıldılar.

Hür Beyan Hareketi adına TOGO işçilerini ziyarete gittiğimizde sevinçle buyur ettiler, oturup bir kez de bize süreci anlatmalarını istedik. 5 senedir maaşlarına zam yapılmadığı, 800 lira ile geçinemediklerini söylediler. Kiralarını ödeyemediklerinden, çocuk okuttuklarından, borç içinde kaldıklarından yakındılar. Hayatlarını bu firmada harcadıklarını, şimdi bir başka işte çalışmak istemediklerini, zaten firmanın da kendileri gibi tecrübeli çalışacak kimseyi bulamayacaklarını belirttiler. Taleplerini firma sahiplerine de ilettiklerini ama “ya bu paraya çalışırsınız ya da gidersiniz” denildikten sonra sendikalı olmaya karar verdiklerini ancak bu sefer de sendikalı olduklarının öğrenilmesi ile daha da öfkelenen firma sahipleri tarafından iş küçültme bahanesi gösterilerek ilk 9 işçinin direk, 26 işçinin ise önce süresiz izne çıkarıldığını daha sonra ise işten çıkarıldıklarını söylediler. Her ne hikmetse işten çıkartılanlar sadece sendikalı olan işçilerdi! Şu an sadece 9 tane sendikasız işçinin işten atılmadığını ancak o kadar kişi ile de üretim yapılamayacağı için fabrikada üretimin durduğunu söylediler. Sendikalı denilince ailelerinin kafalarındaki imajın çok da olumlu olmadığını, şimdilik ailelerini direniş alanına getirmediklerini ancak bir sonraki aşamada aileleri ile birlikte firma önünde bekleyeceklerini dillendirdiler. Talepleri ise işlerine geri dönmek ve maaşlarının yükseltilmesi. Yani haklarından başka bir şey istemiyorlar!

Kendilerini ziyarete gelenlere birkaç satır hatıra yazdırdıkları ziyaretçi defterine de not düştüğümüz gibi biz Müslümanlar olarak eğer haktan, adaletten yana duracaksak TOGO işçilerinin ve onların durumunda olan birçok işçinin yaşamış oldukları sömürüye de karşı durmak zorundayız. Kapitalizm insanı insanlıktan çıkarırken kapitalist firma sahipleri de acımasızca işçileri işten çıkartıyor. Nasıl olsa ucuz ücrete köle gibi çalışmak mecburiyetinde olan bir sürü insan var! Söz konusu para olunca patronu, polisi, belediyesi de birlik olup işçilerin işten çıkartılması yetmezmiş gibi gözaltına alıyor, para cezası kesiyor. Ankara’nın ortalık yerinde direnmelerine rağmen ne devlet ne de medya onları görüyor. Belki de tam da gözümüzün önünde oldukları için onları gözaltına alarak gözlerden uzak kılmaya çalışıyor.

Bizi misafirperverce ağırlayıp, dostça uğurlayan ve emeklerinin karşılığı olan insanca bir yaşamı isteyen TOGO işçilerine mücadelelerinde Hür Beyan Hareketi olarak destek veriyoruz ve bu durum karşısında kör kalanları da insafa, adalete, hakka çağırıyoruz.

Kaynak: http://www.hur-beyan.net/?p=1501

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir