TOKAD: Hakça Bölüşüm, Adil Paylaşım

Eğitim İlke-Sen ve Tokad’ı selamlıyoruz. Elleri ve dilleri dert görmesin.

http://egitimilkesen.org/hakca-bolusum-adil-paylasim/

 

EĞİTİM İLKE-SEN ve TOKAD, 2013 yılının asgari ücretinin tespiti süreciyle ilgili bir eylem gerçekleştirerek asgari ücret yerine “hakça bölüşüm-adil paylaşım” önerdi.

 

Tokat Yeraltı Çarşısı üzerinde gerçekleşen eylemde basın açıklamasını EĞİTİM İLKE-SEN yöneticilerinden Ahmet Örs okudu.

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 2013 yılında uygulanacak asgari ücreti belirlemek için toplandığını hatırlatan Örs, “Kölelik ücreti için toplanan bu komisyonda 5 hükümet ile 5 işveren temsilcisine karşı emek örgütleri sadece 5 üyeyle temsil ediliyor. Yani işçiler zaten baştan kaybetmiş durumda!” dedi.

 

Hükümetin zaten asgari ücret için 2013 bütçesinde %3+3’lük bir artış öngördüğünü belirten Ahmet Örs, komisyondakilerin figüranlık yaptığını söyleyerek yaşananları ortaoyununa benzetti.

 

Ülkede hâlihazırda milyonlarca asgari ücretli ve kayıt dışı çalışanın varlığına dikkat çeken Örs, son on yılda on bin işçinin iş cinayetlerinde can verdiğini, acımasız rekabetçi koşulların emekçileri açlıkla ölüm arasında tercihe zorladığını ifade etti.

 

Dört kişilik bir aile için açlık sınırının 1100, yoksulluk sınırının 3400 lirayı geçtiği bir zamanda hükümetin ve doyumsuz sermaye çevrelerinin 749 liralık asgari ücrete 3-5 puanlık zam önermelerini açık bir utanmazlık, vicdansızlık ve ahlaksızlık olarak değerlendiren Örs, “Bu köleci zihniyeti kınıyoruz! Bize kimse kalkıp da köleliğin bittiğini söylemesin!” dedi.

 

Sahte sendika yasalarıyla emekçilerin adalet mücadelesinde bulunmalarının hükümet ve sermaye çevrelerince engellendiğini söyleyen Örs, çözüm olarak hakça bölüşümü, adil paylaşımı ve örgütlü kapitalizme karşı örgütlü mücadeleyi önerdi.

 

Eylem boyunca “Açlık Sınırı 110 Asgari Ücret 749 Lira – Asgari Ücret Değil; Hakça Bölüşüm, Adil Paylaşım” pankartlarının yanı sıra “Asgari Ücret Azami Köleliktir, Hakça Bölüşüm Adil Paylaşım, Ekonomik Sömürü Düzenine Son, Ey Komisyon Üyeleri Asgari Ücretle Siz Geçinin, Hükümetin Asgari Ücrete Zam Teklifi Sadece %3+3, Emekçiler İktidar Ve Sermayenin Kölesi Mi, Sermayeye Kepçeyle Emekçilere Çay Kaşığıyla” dövizleri taşındı ve “Asgari Ücret Köleliktir, Emekçiler Köle Olmayacak, Uyan Diren Özgürleş, İşçiler Ölüyor Sermaye Büyüyor, Rekabet Değil Dayanışma, Halkımız Sizin Köleniz Değil, Kahrolsun Kapitalist Yağma Düzeni, Asgari Ücretle Kitleler Aç” gibi sloganlar atıldı, tekbir getirildi.

 

Haber: Sedat Özer


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir