Adalet Talebimiz Var

Hrant Dink suikasti davasında “İslamcı” kamuoyunun durduğu yer tartışılıyor cinayetten beri. Katliam günü bir anda çıkan malum “Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeniyiz” sloganının dindeki yeri gibi alakasız bir yerden başlayan bu tartışma; günümüzde ihmaller, kasıtlar, hükümetin rolü, emniyetin rolü, Ergenekon’un rolü olarak devam ediyor. 

“Hrant’ın Arkadaşları” olarak bir araya gelen grup davanın takipçisi. Ellerinden geleni yaptılar, yapıyorlar. 

Fakat müslüman kimliğini önceleyenlerin bu gruba yeterince destek vermemesi, verememesi de ciddi tartışmalara yol açtı. Bu tartışmanın bir hayra vesile olduğunu söylersek yanlış olmaz.

Çoğunluğu “İslamcı” camiadan bir grup insan  “Adalet Talebimiz Var” başlığıyla bir çağrı metni hazırlamış ve imza kampanyası düzenliyorlar.

Müslüman gayrimüslim ayrımı yapmak gereksiz. Zaten bu metin böyle bir ayrımı değil de davanın adaletle sonuçlanmasına katkı sunmayı amaçlıyor.

Biz de bu sevindirici haberi sizle paylaşmak ve metni okuduktan sonra isterseniz imza atmanıza vesile olmak istedik.

İmza vermek isterseniz www.adalettalebimizvar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

“‘Biz bu davanın tabii tarafıyız. Yeniden, hukuka uygun, kapsamlı ve sahici bir yargılama için çalışacağız.” şeklinde başlayan çağrı metni, kampanyanın destekleyicilerinin bir kısmı ve çağrıcıları:

Basına ve Kamuoyuna,

BİZ BU DAVANIN TABİİ TARAFIYIZ

YENİDEN, HUKUKA UYGUN, KAPSAMLI VE SAHİCİ BİR YARGILAMA İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Hrant Dink’in katledilmesinin üzerinden beş yıl geçti.

Ancak aradan geçen onca yıl boyunca, bu cinayetin bütün boyutlarıyla aydınlatılması için gerekli irade oluşmadı. Varlığı herkes tarafından bilinen derin fail ortaya çıkarılmadı. İlk günden itibaren, adaletin tahakkukunu önlemeye yönelik kolektif bir bürokratik direnç sergilendi. Bu cinayetin aynı zamanda kendisini de hedef aldığı siyasi irade ise bu direnci kırmak ve adil yargılamanın gerçekleşmesini sağlamak için gereken iradeyi ortaya koyamadı. Kısacası bu cinayeti gerçekleştiren örgüt, yapı ve işleyiş ortaya çıkarılıp cezalandırılamadı, hak yerini bulmadı. Adaletin yerini bulmasını bekleyen bizler, bu tablo karşısında derin bir hayal kırıklığı içindeyiz. “Hak” söz konusu olduğunda, Müslümanlar meselenin tabiî ve zaruri tarafıdırlar. “Bir insanı haksız yere öldürenin tüm insanlığı öldürmüş” gibi olduğuna inananlar, her durumda adaleti üstün tutmak ve hakikatin şahitliğini yapmakla yükümlü olanlar, bu aleni haksızlık karşısında da susamazlar ve inançları gereği müdahil olmak zorunda oldukları bir davaya kayıtsız kalamazlar. Müslümanların adaletten yana ağırlık oluşturması ve bu davanın hukuka uygun bir şekilde sonuçlanması için ihtiyaç duyulan desteği sağlaması, adaletin tahakkuku bakımından hayati bir önem taşımaktadır.

İslami hassasiyet sahibi tüm kişi ve kuruluşları kendi davalarına sahip çıkmaya, sorumluluklarının gereğini yerine getirmeye ve heba edilen beş yılın ardından, kapsamlı ve sahici bir yargılamanın gerçekleştirilmesi için her kesimden vicdan sahibi insanlarla beraber daha aktif bir şekilde çalışmaya davet ediyoruz.

Çağrıcılar:

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Yıldız Ramazanoğlu, Cemal Uşşak, Cevat Özkaya, Rıdvan Kaya, Hidayet Şefkatli Tuksal, Ahmet Faruk Ünsal, Üstün Bol, Nevzat Çiçek, Mehmet Bekaroğlu, Abdurrahman Dilipak, Ufuk Çoşkun, Fatma Bostan Ünsal, Yılmaz Ensaroğlu, Taner Ayaz, Betul Ayaz, Emrullah Beytar, Cihan Aktaş, Gülcan Tezcan, Cahit Koytak, Adnan İnanç, Neslihan Akbulut, Hilal Kaplan, Fadime Özkan, Özlem Albayrak, Burhan Kavuncu, Bülent Şahin Erdeğer, Yasin Aktay, Ramazan Kayan, Hüseyin Hatemi, Kezban Hatemi, Nureddin Şirin.

Destekleyenler:

Bekir Berat Özipek, Nihal Bengisu Karaca, Altan Tan, İhsan Eliaçık, Ferhat Kentel, Şanar Yurdatapan, Mustafa Akyol, Nuray Mert, Murat Aksoy, Yıldıray Oğur, Orhan Kemal Cengiz, Baskın Oran, Erdal Doğan…

1 Response

  1. MUHAMMET dedi ki:

    ZULÜM KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR.ADİL YARGILAMA YAPILMALI VE SUÇLULAR ORTAYA ÇIKARTILARAK HAK ETTİKLERİ CEZALAR VERİLEREK ADALET TESİS EDİLMELİDİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir