Ardarda Gelen İş Kazası Haberleri Tesadüf Eseri mi?

İş kazaları hakkında “kader mi, cinayet mi” sorusu sıklıkla dile getiriliyor ancak soruyu soranlar aklındaki yanıtı dikte etmekten başka bir söz etmiyor, edemiyor. Bizse son günlerde ardı arkası kesilmeyen iş kazaları ve işçi ölümleri için “iş cinayeti” demeyi sürdürüyoruz. Çünkü, Allah’ın kaderine iman etmek (ve işçilerinin ecelinin ne bir gün ileri, ne de bir gün geri alınabileceğini bilmek) sorumlulara lanet etmemizi ve bunun bir siyasal anlayış sorunu olduğunu görmemizi engellemiyor. Maden ocakları ve şantiyelerde iş güvenliğinin asgari tedbirlerle geçiştirildiği, işçi sağlığının -şirketin prestijine zeval vermediği sürece- önemsenmediği bir ülkede sesimizi yükseltmeyi sürdürelim diyoruz. 

***

Karaman’daki madende göçük 

Karaman’daki bir kömür ocağında su baskını nedeniyle göçük oldu. Madendeki suyu tahliye işlemleri sürüyor. Ocağın yetkilisi, göçük altında kalan 18 işçinin kurtarılma ihtimalinin çok zor olduğunu söyledi, “Suyun geldiği yönün tersine gitmişlerse hayatta kalma şansları var, tek umudum da bu” dedi.

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki özel bir şirkete ait kömür ocağında yaşanan göçükle ilgili olarak Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatırken ocakta mahsur kalan 18 işçiyi kurtarma çalışmaları sürüyor.

CNN Türk televizyonuna konuşan maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar, 350 metre yerin altındaki galerinin tamamının su altında kaldığını açıkladı. Uyar, “İçerde 18 kişi var. 26 kişiydi 8’i çıkarıldı. Kurtulma ihtimali çok zor, kaçabilecekleri yer yok. Su ani geldiği için metan gazı veya karbondioksit gazı da yükseldiği için boğulmuş olabilirler” dedi.

Kaynak: Al Jazeera 

***

Ümraniye’de bir işçi göçük altında öldü

İstanbul Ümraniye’de İSKİ’nin atık su kanal çalışması sırasında bir işçi göçük altında kaldı. Dudullu Esenşehir Mahallesi, Baraj Yolu Caddesi’nde devam eden kanalizasyon çalışması sırasında toprak altında kalan Kadir Daştan yaşamını yitirdi.

Kaynak: Al Jazeera

***

Rezidansta bir işçi ölümü daha

Adana’nın Seyhan ilçesindeki rezidans inşaatında çalışan Mehmet Acar, duvar ördüğü sırada dengesini kaybederek 15’inci kattan düşerek hayatını kaybetti.

Kaynak: Al Jazeera

***

Işıklar madeninde üretim durdu

Soma Kömür İşletmeleri AŞ’nin işlettiği ocakta gaz seviyesinin yükselmesi sonucu çıkan yangın sonrası ocaktaki çalışmalar durduruldu.

Kaynak: Al Jazeera

1 Response

  1. orkun dedi ki:

    bu kaza-cinayet olayına gereğinden fazla takılıyorsunuz. evet cinayet de, hükümetin cinayet işlemesinin karşısında duracak kimse yok esas problem orada. hükümetin hırsızlığına destek olan ahali, cinayetinin de arkasında duruyor, duracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir