Karaman’da Fail Belli

Biz de savcılığın başlatacağı soruşturmayı beklemek isterdik ama aslında herşey çok açık, Karaman’daki maden ocağında 18 işçi halen kurtarılmayı beklerken kurtulan işçilerin anlattıkları, piyasa şartlarının ve bu şartları Allah’ın kanunu gibi benimseyenlerin bir vebali nasıl üstlendiğini gösteriyor… 

İşverenin “yemek tasarrufu” olmasa, 18 işçi de dışarıda olacaktı

Karaman’da 18 işçinin mahsur kaldığı maden ocağıyla ilgili iç burkan bir iddia konuşuluyor: Ocak kapatılmıştı; işveren işçileri ‘yemek vermeden’ çalışmaya ikna etti. İşçiler evden getirdikleri yemeği ocaktan çıkmadan yemeye başladılar. Dünkü faciada yemek saatinde gerçekleşti…

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında yerin altında kalan 18 işçinin kurtarılması için artık mucize bekleniyor.

Faciaya doğru gidilirken yapılan ihmaller ve 18 işçinin suya gömülmesiyle sonuçlanan “olaylar” zincirinde de çok ilginç ve iç burkucu detaylar dikkat çekiyor.

18 işçinin 50 metreyi aşkın bir su kütlesinin altında kaldığı madende, üretimin 2 ay önce durduğu, ancak şirket yetkililerinin işçileri ‘yemek vermeme’ şartına ikna ederek 15 gün önce yeniden üretime başladığı, su baskınının yaşandığı sırada da işçilerin ocakta evden getirdikleri yemekleri yedikleri öne sürüldü.

Buna göre, eğer işletme işçilerin öğle yemeğe hakkını “tasarruf” amacıyla kaldırmasaydı, dünkü faciada ölen işçiler, yemeklerini yemek için ocak dışına çıkmış olacaklardı.

http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/isverenin-yemek-tasarrufu-olmasa-18-isci-de-disarida-olacakti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir