Askersiz Bölge: Vicdan

Dini, ahlaki ya da politik gerekçelere dayalı olarak zorunlu askerlik hizmetini reddetme durumu olan Vicdani reddin belgeseli yapıldı. 30 yılı aşkın süredir devam eden ve 10 binlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın yaşamının altüst olmasına neden olan bir savaşın yaşandığı bu coğrafyada eline silah almayı reddedenlerin belgeseli: “Askersiz Bölge: Vicdan”
Türkiye’de yaşayan ve farklı gerekçelerle vicdani retlerini açıklayan Vicdani retçilerin devlet ve askerliğe ilişkin görüşlerinin yanı sıra yaşadıkları deneyimlerin de ele alındığı “Askersiz Bölge: Vicdan” belgeselinin yapımcılığını ve yönetmenliğini H. Mirza Aydın üstlendi.
Belgeselde Kürt, islamcı, anarşist, milliyetçi-muhafazakar ve kadın olma durumu gerekçesiyle eline silah almayı reddeden Vicdani retçilerle yapılan röportajlara yer verildi. Farklı dünya görüşlerine sahip olmakla birlikte ellerine silah almayı ve bir orduda yer almayı reddetme ortak paydasında buluşan Vicdani retçilerin devlet, ordu ve otoriteye bakışı ortaya konurken, “Her Türk Asker Doğar” anlayışının kabul gördüğü bir toplumda anti militarist olmanın nasıl bir durum olduğu da ele alındı.
“Askersiz Bölge: Vicdan” belgeselinde vicdani retçiler Enver Aydemir , Ali Fikri Işık , İnan Suver , M. Serdar Delice , Mehmet Tarhan, Merve Arkun, Nebiye Arı Çelik , Tayfun Gönül’ün yaptıkları eylemle ilgili düşüncelerine yer verilirken, farklı bir çok vicdani ret açıklaması da yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir