Çapa’da Taşeron İşçileri Çadır Kurdu

İstanbul Üniversitesi Çapa hatahanesinde çalışan taşeron işçiler, nicedir hakları olan kadrolara geçebilmek için bu sabah hastane önünde çadır kurdular. Basın açıklamasında Çapa Sağlık Meclisi olarak sırayla İstanbul Tabip Odası Başkanı Taner Gören, SES Aksaray Şube Başkanı Ersoy Adıgüzel ve TAŞ İŞ DER Başkanı Güneş Cengiz söz aldılar. Taleplerini ve gelişmeleri onlardan dinleyelim:

Çağrı metni:

Taşeron İşçileri Artık Yeter Diyor: Çapa Hastanesine Çadırı Kuruyor…!

Yıllardır taşeron firmalarda, düşük ücretle, uzun çalışma saatleri altında çalışan Çapa ve Cerrahpaşa taşeron işçileri, güvencesiz çalışmaya hayır diyor. Geçtiğimiz ay içinde 8’i Çapa’dan, 43’ü Cerrahpaşa’dan olmak üzere 51 sağlık işçisi işten çıkarıldı. Cerrahpaşa Hastanesi sağlık çalışanı taşeron işçiler işten çıkarıldıklarını 25 gün sonra öğrendiler. Bu süre içinde ise, kayıt dışı çalıştırıldılar. Tazminatları ödenmediği gibi, ücretlerinin nereden ödeneceği de belirsiz. Cerrahpaşa’da taşeron sağlık işçilerinin Ocak ayı ücretleri ise, henüz yatmadı.

Çalışma Bakanlığı İş Müfettişlerinin 2008 yılında yaptığı değerlendirmenin raporu “sağlıkta taşeron işçi çalıştırmayı muvazaalı” bulmuştu. Bu rapora taşeron firmalar itiraz etti ve dava açtı. Açılan davaların sonucunda muvazaa kabul edildi. Bakanlığın ikinci müfettiş raporuyla 1212 işçinin iş ilişkisinin “muvazaalı” olduğu kesinleşti. İşverene (İstanbul Üniversitesi) işçileri derhal işe alması gerektiği yönünde kesin karar verdi.

Bakanlık Müfettiş Raporu ve mahkeme kararı olmasına rağmen İstanbul Üniversitesi bu kararı  uygulamadığı gibi, yeni işçi alımını sürdürdü. Yargı kararının uygulanmaması ceza yasalarında suç sayılmasına rağmen, rektörlük ve başhekimlik yasayı uygulamamada ısrar etmeye devam ediyor.

İşçilere kadro verilmedi. KPSS puanına göre dışarıdan işçi alındı. Kadroya geçirilmesi gereken taşeron işçiler parça parça işten çıkartılıyor. 1212 taşeron sağlık işçisinin işine son verilmek isteniyor.

Bu şu anlama geliyor: İstanbul Üniversitesi yönetimi tek yanlı bir karar alarak yıllardır Çapa ve Cerrahpaşa’da çalışan, emek veren taşeron işçilerini yargı kararına rağmen işten çıkartmaya çalışıyor ve yerine işçi alıyor.

İşçiler arasında örgütlü bulunan Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAŞ İŞ DER), bu durumu kabul etmediğini açıkladı ve 21 Şubat günü saat 12.00’de Çapa Hastanesinde, Çapa Sağlık Meclisiyle birlikte (bu mecliste hastanede çalışan öğretim üyeleri, doktorlar, asistanlar, memurlar, tıp öğrencileri yer alıyor) “Bilgilendirme Çadırı” kuracak. Taşeron işçileri yargı kararının uygulanmasını isteyecek ve taşeron işçilere kadro verilmesi talebinde bulunacak.

Basın Açıklaması:

Taşeron İşçileri Artık Yeter Diyor: Yargı kararlarının Uygulanması İçin Çapa Hastanesine Çadır Kuruyor…!

Değerli Basın Emekçileri,

Yıllardır taşeron firmalarda, düşük ücretle, uzun çalışma saatleri altında çalışan Çapa ve Cerrahpaşa taşeron işçileri, güvencesiz çalışmaya hayır diyor.

Hayır diyor, çünkü sağlık hizmetinin nitelikli verilebilmesi, sağlık işçilerinin güvenceli, kadrolu çalışmasıyla mümkün olabilir. Sağlık hakkını “maliyet hesabı”na indirgeyen başhekimlik ve ona izin veren AKP hükümeti, toplum sağlığını hiçe sayıyor, nitelikli sağlık hizmeti bekleyenleri aldatıyor.

Nitelikli sağlık hizmeti almak için Çapa ve Cerrahpaşa’ya başvuran herkes bilmeli ki, Sağlık Hakkı, sağlık çalışanlarının, taşeron işçilerinin mücadelesine bırakılamayacak kadar önemlidir.

Halkımızı sağlık hakkına sahip çıkmaya ve taşeron sistemine son vermek için mücadeleye davet ediyoruz.

Değerli Basın,

Geçtiğimiz ay içinde 8’i Çapa’dan, 43’ü Cerrahpaşa’dan olmak üzere 51 sağlık işçisi işten çıkarıldı. Cerrahpaşa Hastanesi sağlık çalışanı taşeron işçiler işten çıkarıldıklarını 25 gün sonra öğrendiler. Bu süre içinde ise, kayıt dışı çalıştırıldılar. Tazminatları ödenmediği gibi, ücretlerinin nereden ödeneceği de belirsiz. Cerrahpaşa’da taşeron sağlık işçilerinin Ocak ayı ücretleri ise, henüz yatmadı. Bu ve benzer uygulamalarla tüm çalışanlara gözdağı veriliyor.

Sağlık alanı bir bütündür. Temizlikten, kayıt işlemine, hastabakıcısından hemşiresine, röntgen teknisyenine; laboranttan doktora, öğretim üyesine, asistana ve tıp öğrencisine tümünün ahenkli çalışması gerekli. Taşeron sistemi ise, bu bütünlüğü bozuyor. Nitelikli sağlık hakkına ulaşmayı engellediği gibi, sağlık çalışanlarının tüm kademelerindeki emekçileri tehdit ediyor, haklarına saldırıyor.

Nitekim Çalışma Bakanlığı İş Müfettişlerinin 2008 yılında yaptığı değerlendirmenin raporu “sağlıkta taşeron işçi çalıştırmayı muvazaalı” bulmuştur.

Bu rapora taşeron firmalar derhal itiraz edip dava açsa da, açılan davaların sonucunda muvazaa kabul edildi. Taşeron firmalar haksız bulundu. Bakanlığın ikinci müfettiş raporuyla birlikte 1212 işçinin iş ilişkisinin “muvazaalı” olduğu kesinleşti. İşverene, İstanbul Üniversitesi yönetimine ve başhekimliğe taşeron işçileri derhal kadroya alması gerektiği yönünde karar bildirdi. Aralık 2011’den beri bu karar başhekimlik tarafından uygulanmıyor. Mahkeme kararı uygulanmayarak açıkça suç işleniyor.

Taşeron işçilerinin kazandıkları bu hakkın başhekimlik ve üniversite tarafından uygulanması için, sınıf dayanışmasına ihtiyacımız var. Hastane ve üniversite bünyesinde işçi, memur, öğretim üyesi, asistan, öğrenci birlik olursak, mahkeme kararının uygulanmasını üniversiteye ve başhekimliğe kabul ettirebiliriz.

Bakanlık Müfettişlerinin Raporu ve mahkeme kararı olmasına rağmen İstanbul Üniversitesi bu kararı  uygulamadığı gibi, yeni işçi alımını sürdürdü. Yargı kararının uygulanmaması ceza yasalarında suç sayılmasına rağmen, rektörlük ve başhekimlik yasayı uygulamamada ısrar etmeye devam ediyor.

Bu yasadışı gidişe, hep birlikte dur diyebiliriz.

Değerli Basın Emekçileri,

İşçilere kadro verilmesi gerekirken, KPSS puanına göre dışarıdan işçi alınıyor. Kadroya geçirilmesi gereken taşeron işçiler parça parça işten çıkartılıyor. 1212 taşeron sağlık işçisinin işine son verilmek isteniyor.

Bu şu anlama geliyor: İstanbul Üniversitesi yönetimi tek yanlı bir karar alarak yıllardır Çapa ve Cerrahpaşa’da çalışan, emek veren taşeron işçilerini yargı kararına rağmen işten çıkartıyor ve yerine dışarıdan işçi alıyor.

Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAŞ İŞ DER) olarak, bu durumu kabul etmediğimizi bir kez daha açıklıyoruz. Çapa Sağlık Meclisi olarak; bu mecliste yer alan öğretim üyeleri, doktorlar, asistanlar, memurlar, tıp öğrencileriyle birlikte bugünden itibaren “Bilgilendirme Çadırı” kurarak uğramış olduğumuz haksızlıkları kamuoyuna açıklayacağız. İşten çıkartmalara geçit vermeyeceğiz. Direneceğiz.

Yargı ve Bakanlık Kararları Uygulansın. 1212 işçi derhal kadroya alınsın.
İşçi çıkartılmasına Hayır. KPSS ile değil, herkese kadro.
Herkese parasız, nitelikli sağlık. Sağlıkta taşeron ölüm demektir.

Zafer Direnen Emekçinin Olacak! Birleşe, birleşe kazanacağız!

Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TAŞ İŞ DER)

3 Responses

 1. ali dedi ki:

  aslında taş orende calışan elemanları altı ayda değiştireceksin nedeni devlet dairelerinde iş yürümez hale getirmektedirler fazla calıştırdırmayacaksın bu insanları en fazla altı ay hemen değıştireceksin

  • a dedi ki:

   sen çalışmıyorsun galiba çalışmanın ne olduğunu biliyormusun geçindirdiğin bir aile varmı merak ediyorum yada yalakalık yapanlardan mısın?

 1. 9 Mart 2012

  […] bir süredir hastane girişinde kurdukları çadırda toplanıp çeşitli etkinikler yapıyorlar. Çadırın kuruluşunu sitemizden duyurmuştuk. Çarşamba günü bir basın açıklaması yaptılar. Kendi sitelerinden yayınladıkları […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir