Çapa’da 38. Hafta: Direniş Devam Ediyor

Cemal Bilgin taşeron sistemine karşı mücadelesinde topluma mal olmuş bir yoldaşımız. İşçi sağlığı ve iş güvenliği temsilcisi olarak çalıştığı İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde, yemekhane zehirlenmesi vakasının üzerine gittiği için işten çıkarıldı. 37 haftadır her Cuma günü saat 12’de Çapa’da eylem yapıyor. 38. haftada dostumuzla dayanışmak için Çapa’daydık.

Eylemde konuşan Cemal Bilgin, Çapa’da yaşanan hukuksuzluklardan bahsetti. İstanbul Tıp Fakültesi’nde taşeron işçi olarak çalışırken hayatını kaybeden Zafer Açıkgözoğlu’nu anarak Çapa’da yaşanan iş cinayetlerine ve meslek hastalıklarına dikkat çekti. Yakın zamanda santral operatörü olarak çalışan bir işçinin meslek hastalığı yüzünden işten çıkarıldığını söyledi. Hastane yönetiminin bu konularda herhangi bir şey yapmamakta ısrar ettiğini belirtti.

İstanbul Tıp Fakültesi’nin Hasdal’a taşınma projesini de eleştiren Cemal Bilgin, sağlık hizmetinin herkesin kolayca ulaşabileceği bir hizmet olması gerektiğini vurguladı. Eğer modern bir Tıp Fakültesi hastanesi yapılmak isteniyorsa, aynı yerde olması gerektiğini söyledi.

Halkın yoğun ilgisinin ve teveccühünün görüldüğü eylemde, yer yer insanların Cemal Bilgin’e destek verdiğine, hatta eyleme dahil olduğuna şahit olduk. 30 Mayıs saat 11’de İstanbul 13. İş Mahkemesi’ndeki görülecek olan işe iade davasının duyurusu yapıldıktan sonra eylem sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir