Çapa’da Direniş Kazandı: Mahkeme Cemal Bilgin için İşe İade Kararı Verdi

38 hafta boyunca Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi önünde direnişini sürdüren arkadaşımız Cemal Bilgin işe iade davasını kazandı.

İstanbul Tıp Fakültesi’nde taşeron şirkete bağlı olarak hastabakıcılık görevini yürüten dostumuz Cemal Bilgin ,işçi sağlığı ve iş güvenliği işyeri temsilcisi sıfatıyla yemekhanedeki zehirlenme vakasının üzerine gitmiş, ancak bu sebeple taşeron şirket tarafından iş akdi feshedilmişti.

38 haftadır her Cuma günü hastane önünde yaptığı eylemle sesini duyurmaya çalışan Bilgin, İstanbul 13. İş Mahkemesi’nin bugün verdiği karar ile işine iade edildi. Mahkeme Cemal Bilgin’in haksız yere iş akdinin feshedildiğine değinerek, işveren tarafı olan taşeron şirket ve İstanbul Tıp Fakültesi yönetiminin Bilgin’i işine iade edilmesi gerektiği yönünde karar verdi. İşveren tarafının önümüzdeki süreçte istinaf yoluna gitmesi bekleniyor.

Saat 15:00’te çalışma arkadaşları ve öğrencilerle hastane önünde açıklama yapan Cemal Bilgin mücadelenin devam ettiğini, emeğin, alınterinin olduğu yerde yalanın dolanın olamayacağını, sürgünlerin son bulması gerektiğini söyledi. Hastane yönetimine ve işverene seslenerek yapılan yanlışın daha da ileri götürülmemesi gerektiğini ifade etti.

Sürecin takipçisi, dostumuzun haklı davasında yoldaşı olmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir