Cemal Bilgin’in Mücadelesi Sürüyor

30 Mayıs 2017’de işe iade davasını kazanan arkadaşımız Cemal Bilgin’in İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Hastanesi önündeki direnişi devam ediyor.

Hastanede hasta bakıcı olarak çalışan Cemal Bilgin, işçi sağlığı ve iş güvenliği işyeri temsilcisi olarak hastanenin yemekhanesindeki zehirlenme vakasını ifşa ettiği için işinden atılmıştı. 38 hafta boyunca hastane önündeki nöbetini bırakmayan arkadaşımızın hukuki mücadelesi geçtiğimiz aylarda kazanımla neticelendi. İstanbul 13. İş Mahkemesinin verdiği kararla işine iade edildi. Ancak hastane yönetimi temyize başvurarak davayı uzatmak ve Cemal Bilgin’in işine dönmesine engel olma derdinde.

Bugün bir kere daha arkadaşımız Cemal’in yalnız olmadığını göstermek, haklı direnişinin destekçisi olduğumuzu söylemek için hastane önünde toplandık. Cemal Bilgin yaptığı konuşmada İstanbul Tıp Fakültesi Çapa Hastanesi’nde yaşanan hukuksuzluklardan bahsetti. Geçtiğimiz yıllarda iş cinayetinde hayatını kaybeden Zafer Açıkgözoğlu’nun davasının takipçisi olduklarını söyledi. “Taşeron sistemine, esnek çalışmaya kiralık işçiliğe karşı çıkıyoruz. İnsanca yaşamak, hayatımızı idame ettirebilecek kadar ücret almak istiyoruz. Bunun için birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımızı Cerrahpaşa’ya, Avcılar’a sürdüler. Atılan işçiler geri alınana, haksızlık ve hukuksuzluk sona erene kadar mücadelimizi sürdüreceğiz. KHK’larla akademisyenler, öğretmenler açığa alınıyor. Biz bunun da karşısında duruyoruz. Hastaların ve yakınlarının daha sağlıklı, ücretsiz hizmet alabilmeleri için de mücadele veriyoruz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Yapılan eylem ‘Hak, Hukuk, Adalet’ ‘Atılan İşçiler Geri Alınsın’ ‘Taşeron Çalışma Yasaklansın’ sloganları ile sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir