Esenyurt Marmara Park AVM çadır yangınının 3. yıldönümü anması

11 Mart 2012’de Esenyurt Marmara Park AVM inşaatında çadırlarda barınmak zorunda bırakılan işçilerden 11’i çıkan yangında hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybeden işçiler aramızdan ayrılışlarının 3. yıldönümünde anıldı. ETHA’nın videosu ile birlikte haberi paylaşıyoruz.

Bu Saltanatın İnşasında 11 İşçi Yanarak Hayatını Kaybetti. Ne Çabuk Unuttunuz!

Esenyurt çadır yangınında yakınlarını kaybedenlerin ailelerinin de aralarında bulunduğu Adalet Arayan İşçi Aileleri ve ailelerle dayanışma gösterenlerin katıldığı anma Marmara Park AVM önünde yapıldı. “3 Yıl Önce, Bu Saltanatın İnşasında 11 İşçi Yanarak Hayatını Kaybetti. Ne Çabuk Unuttunuz” pankartı açıldı.

esenyurt_2015_1

İş cinayetlerinin kuru temennilerle değil somut adımlarla sonlandırılabilir 

Marmara Park AVM önünde aileler adına basın açıklamasını, çadır yangınında abisi Barış Kıyak’ı kaybeden Damla Kıyak okudu. Açıklamada “İşçi Sağlığı ve Güvenliği Meclisi’nin raporlarına göre, 2012‘de en az 878, 2013’te en az 1235, 2014’te en az 1886 işçi hayatını kaybetti. 2015 Şubat‘ında ise en az 81 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği bir ülkede, iş cinayetlerine dur diyebilmek için buradayız” denildi.

Hakimler, savcılar, bilirkişiler adil, vicdanlı ve cesur olmaya davet edildi. Hükümet edenlere bütün sorumluların adil bir şekilde yargılanması ve kamusal denetim mekanizmalarını işletilmesi hususlarında etkin olma çağrısı yapıldı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini almayan işverenlere caydırıcı cezalar verilmesi, taşeron sistemden vazgeçilmesi, sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması önerildi.

esenyurt_2015_4

Adalet zenginler için var

3 yıldır adil bir yargılanmanın gerçekleşmesi için çabaladıklarını belirten aileler, yangının meydana gelmesinde, “ECE, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, KALDEM ve diğer işverenler, bu işyerlerinin denetiminden sorumlu olan bütün kurum ve kişiler birinci derecede sorumludur” dediler. “Eksiksiz bütün sorumlular yargılansın” taleplerini yinelediler. Barış Kıyak’ın annesi Ayşe Kıyak, “Adalet zenginler için var?” diyerek tepki gösterdi.

11 işçi için 11 fidan

Basın açıklamasının ardından çadır yangınının meydana geldiği alana yürüyen aileler, “Esenyurt yangınında hayatını kaybedenler anısına bu bölgede bir park yapılmalıdır. İş cinayeti lanetinin unutulmamasının bir işareti ve kaybettiklerimizin anısına saygımızı temsilen bir anıt dikilmelidir” taleplerine kulak verilmediğini anlattılar. Kendi imkanlarıyla kendi parklarını yapan aileler 11 işçinin anısına 11 fidan diktiler.

esenyurt_2015_5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir