1 Mayıs

Emek ve Adalet Platformu olarak 1 Mayıs’ta sene içerisinde mücadelelerine destek vermeye çalıştığımız taşeron işçi dostlarımızla yine aynı saftaydık. Taşeron İşçi Derneği (Taş-iş Der) ve DİSK / Sosyal-İş sendikasında örgütlü işçi ve emekçi arkadaşlarımızla saat 10:00’da Çapa Hastanesi önünde toplandık.

Yıllardır aynı hastanede yol ve yemek ücretlerinin ödenmesi, kıdem tazminatı, işçi sağlığı ve iş güvenliği, kadrolu çalışma için mücadele yürüten taşeron işçiler haklı taleplerini 1 Mayıs’ta da dile getirdi. Geçtiğimiz yıl hastanenin yemekhane skandalını ifşa ettiği için işten atılan hastanenin İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği baştemsilcisi Cemal Bilgin kısa bir konuşma yaparak hastanede yürüttükleri mücadelenin devam ettiğini, yıldırmalara ve baskılara boyun eğmeyeceklerini söyledi.

Taşeron çalışma yasaklansın“, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir, Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları ve pankartlarımızla Zeytinburnu’ndan Bakırköy’e, 1 Mayıs alanına yürüdük. Türkü ve halaylar eşliğinde, kadrolu, güvenceli çalışma talebimizle 1 Mayıs’ı kutladık.

Siyasal alanın artık iyice daraldığı, söz söyleme imkânının azaldığı, hak talebinin güçlükle yürütüldüğü ve insanların yürüttükleri mücadelenin bedelini ekmeğinden olarak ödediği bu zor süreçte 1 Mayıs’ta bir araya gelmek, dayanışmak her zamankinden daha anlamlı ve önemliydi.

  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir