28 Nisan Anma ve Yas Günü İlan Edilsin!

Yakınlarını iş cinayetlerinde kaybettikten sonra başlattıkları adalet mücadelelerini, iş cinayetlerine dair toplumsal duyarlılık oluşturma amacıyla birleştiren Adalet Arayan İşçi Aileleri, her yıl olduğu gibi bu 28 Nisan’da da Taksim’deki Fransız konsolosluğundan Galatasaray’a bir yürüyüş düzenledi.

Eylemin temel talebi 28 Nisan’ın anma ve yas günü olarak ilan edilmesiydi. 28 Nisan’ın birçok ülke tarafından “İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri Anma ve Yas Günü” olarak kabul edilmesine rağmen, iş cinayetlerinde Avrupa birincisi, Dünya üçüncüsü olan Türkiye’de bu konuda henüz resmi bir girişim mevcut değil.

İş cinayetlerinin arka planındaki kar hırsı ve denetimsizliğe vurgu yapılan, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçilerin isimlerinin haykırıldığı yürüyüşte “İş kazası değil cinayet!”, “Kader değil cinayet!”, “Çalışırken ölmek istemiyoruz!” sloganları atıldı.

Galatasaray Meydanı’na gelindiğinde, basın açıklamasını Adalet Arayan İşçi Aileleri adına Erdinç Eroğlu okudu. İş cinayetlerinin ve meslek kazalarının önlenebilir olaylar olduğunun vurgulandığı basın açıklamasının ardından, Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Berrin Demir, Soma Katliamı’nın yıldönümünde Soma’da yakınlarını kaybeden ailelerin düzenleyeceği yürüyüşün duyurusunu yaptı. Bu duyurunun ardından eylem sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir