Vicdanımız Adalet İçin 55. Kez Nöbette

55-van

Basına ve Kamuoyuna

Adalet Arayan İşçi Aileleri olarak 2 Ekim 2016 Pazar günü saat 13:00’te Galatasaray Meydanı’nda tutacağımız 55. Vicdan ve Adalet Nöbetimize davet ediyoruz.

Ekim ayı nöbetinde:

İstanbul Tıp Fakültesi’nde 10 yıldır taşeron olarak çalıştırılan hastabakıcı Cemal Bilgin, yıllardır taşeron çalıştırılmaya karşı Taş-İş-Der’de (Taşeron İşçileri Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) mücadele veriyor. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği baştemsilcisi olduğu Çapa Tıp fakültesinde verilen yemekten dolayı çalışanların ve öğrencilerin zehirlenmesi skandalını araştırdığı için işine son verildi.

16 yıldır İstanbul Üniversitesi’nde laboratuvar teknisyeni olarak çalışan Güneş Cengiz sendika temsilcisi olarak taşeron işçi mücadelesini yürüttüğü için İstanbul Üniversitesi Avcılar Mediko’ya sürgün edildi.

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları bölümünde 10 yıldır santral operatörü olarak çalışan Ali Doğan yaşadığı işitme kaybı nedeniyle meslek hastalığı raporu aldığı için işten atıldı.

Taşeron işçiler verdikleri mücadeleyi ve yaşadıklarını anlatacak.

2015’te en az 1703, 2016’nın ilk sekiz ayında en az 1250 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiği acı gerçeklik eşliğinde vicdanlı, adalet duygusunu yitirmemiş herkes “bu vahşeti” anlayarak davranmalı diyoruz. “İş cinayetlerine dur diyebilmek için Vicdan ve Adalet Nöbeti”ne başladık, devam ediyoruz.
Ve biz en çok canı yananlar, geride kalanlar için ve başka canlar yanmasın diye, dünyanın diğer ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de 28 Nisan’ın İş Cinayetlerinde Hayatını Kaybedenleri ANMA ve YAS Günü ilan edilmesi için başlattığımız imza kampanyamızı sürdürüyoruz. (iscinayetleriniunutma.org)

Sosyal medyada 55. Vicdan ve Adalet Nöbetimizin duyulması için kampanya yürütüyoruz. Sizden de destek bekliyoruz.

#VicdanımızNöbette #DahaKaçİşçi hashtaglerini kullanıyoruz.

İŞ KAZASI DEĞİL CİNAYET!..

ÇARESİ YOK… BÜTÜN SORUMLULAR YARGILANACAK!

ADALET ARAYAN İŞÇİ AİLELERİ

www.iscinayetleriniunutma.org

unutma@iscinayetleriniunutma.org

facebook.com/VicdanVeAdaletNobeti

twitter.com/iscinayetleri

vicdanveadaletnobeti.wordpress.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir