55. Vicdan ve Adalet Nöbeti

dsc00359

Adaletin olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz.” – 55. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Ardından Bugün 55. Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde bulunmak üzere Galatasaray’daydık.

Basın açıklamasını Adalet Arayan İşçi Aileleri’nden Sinem Emir okudu. Bu nöbetin konusu İstanbul Tıp Fakültesi’nde yaşananlar ve Gemlik Gübre Fabrikası işçilerinin davalarıydı.

İstanbul Tıp Fakültesi çalışanlarından Güneş Cengiz söz alarak kurdukları Taşeron İşçileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (Taş-İş-Der) ile başlayan mücadelelerini anlattı. Bilindiği üzere Güneş Cengiz İstanbul Tıp Fakültesi’ndeki taşeron işçi direnişinin öncü isimlerinden olduğu için görev yerinden Avcılar Mediko’ya sürgün edilmiş, sonrasında görevinden uzaklaştırılmıştı.

Güneş Cengiz’den sonra konuşan Cemal Bilgin, 1998’den beri hastabakıcı olarak çalıştığı İstanbul Tıp Fakültesi’nde son 3 yıldır işçi sağlığı ve iş güvenliği baş temsilcisi görevini üstlendiğini ve bu görevini yerine getirdiği için işten çıkarıldığını anlattı. Çapa’daki iş cinayetlerinden, ihmallerden ve yaşanan hukuksuzluklardan bahseden Bilgin, sözlerine “Bizler hakkın, hukukun ve adaletin olduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz.” diyerek son verdi.

19 Temmuz 2015 yılında Bursa Gemlik Gübre fabrikasında yaşanan patlamada hayatını kaybeden Uğur Çavdar’ın çalışma arkadaşlarından 5 işçi, 2 ay sonra patlama bölgesini temizlemeyi reddettikleri için 8 Ekim 2015 yılında işten çıkarılmışlardı. Nöbette konuşan işçiler, 27 Eylül 2016 günü açıklanan ilk derece mahkeme kararı ile işe iade davasını kazandıklarını, şu anda davanın temyiz sürecinde olduğunu anlattılar.

Adalet Arayan İşçi Aileleri’nin gönüllü hukukçularından Berrin Demir de bu olayla ilgili olarak hukuki bilgilendirmede bulundu. Ağır tehlikeli iş statüsünde olan gübre işindeki denetimsizliklerin iş cinayetine sebep olduğunu belirtti. Ayrıca 12 Ekim 2015 tarihinde Soma Katliamı davası duruşmasının görüleceğini söyledi.

55. Vicdan ve Adalet Nöbeti, gelecek ayın nöbetinin duyurusu yapıldıktan sonra sona erdi.

dsc00356

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir