Halkın Sesi Hareketi Ankara’da Toplandı

 

Halkın Sesi Hareketi, Ankara’da Kıbrıs Kültür Derneği’nde 11 Kasım Pazar günü saat 13.00’te istişare toplantısı düzenledi.

Toplantıyı divan başkanı olarak Cihangir İslam açtı. Açılış konuşmasını Mehmet Bekaroğlu yaptı. Bekaroğlu açılış konuşmasında Has Parti sürecinin artık sona erdiğini, bu süreç üzerine tartışmaların uzatılmaması gerektiğini ifade etti. Cumhuriyetten bu yana süregelen kimlikler siyasetinin devam ettiğini söyleyen Bekaroğlu, vesayet sisteminin sürdüğünü sadece el değiştirdiğini belirtti. Hükümetin sermaye ile uyumlu çalıştığını ve yurttaşın haklarını savunan bir siyasal oluşuma ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

Mehmet Bekaroğlu’nun ardından konuşmak için kürsüye ilk çıkanlar genellikle Has Parti deneyiminden ve yeni bir partiye duyulan ihtiyaçtan söz ettiler. Bunun üzerine Cem Somel salonda farklı siyasal geçmişlere sahip kişilerin de bulunduğunu belirten ve Has Parti konusunun daha fazla ele alınmamasının gerekliliğini içeren bir konuşma yaptı. Konuşmasında iktisadi meselelere de değinen Somel, bir hareketin inşasına başlanması gerektiğini fakat parti fikri için erken olduğunu söyledi. Somel’in uyarısına rağmen peşi sıra çıkan ve farklı illerden gelen katılımcılar tekraren Has Parti deneyiminden bahsederek partileşmeye duyulan ihtiyacı bildirdiler.

Zeki Kılıçaslan ise konuşmasında kimlikler siyasetini aşan fakat bir süre hareket olarak devam edecek bir siyasal oluşuma ihtiyaç olduğunu belirtti. Kiraz Biçici konuşmasında bu hareketin isminin bile Has Parti’nin bakiyesi olduğunu gösterdiğini, bu şekilde giden bir hareketin kapsayıcı olamayacağını, sürekli geçmişiyle yüzleşeceğini vurguladı. İsim üzerine tartışmalar bir süre devam etti.

Pek çok kişinin fikirlerini beyan ettiği toplantının kapanış konuşmasını da Mehmet Bekaroğlu yaptı. Kapanış konuşmasında ise oluşacak hareketin nasıl finanse olacağına dair öneme vurgu yapıldı. Üyelerinin eşit koşullar içinde finanse etmeyeceği bir hareketin kontrolünün finanse eden kişiye geçeceği ifade edildi. Bekaroğlu hareketin oluşup oluşmayacağının bu finans sistemin kurulup kurulmayacağına bağlı olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Yaklaşık 70 kişinin katıldığı toplantıda Ankara’dan yaklaşık 30 kişi vardı. 15 civarı ilden katılımcı toplantıda hazır bulundu.

 

 

Fotoğraf Kaynağı: http://twitter.com/CMBekaroglu/

Video kaynağı: http://www.youtube.com/watch?v=NPEpuyxbsCU

1 Response

  1. mustafa emin dedi ki:

    nihayet bu söylem bağımsız, partisiz, taban hareketi formunda bir hüviyete kavuştu. türkiye halklarına, emekçi kesimlere, mazlum ve mustazaflara hayırlara vesile olmasını dileriz. umarım bu saf üzerine qaim olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir