İstanbul’da Tofaş Protestosu

Bursa’daki metal direnişinde aktif rol oynayan işçilerin fabrikalarda işten atılmasıyla birlikte metal direnişi yeni bir sürece girdi. Metal işçileri, Tofaş ve Mako gibi fabrikalarda, atılan tüm arkadaşlarının işe geri dönmesi için tekrar eylemlere başladılar. İstanbul’dan omuzdaşlarımız Eğitim İlke-sen ve İnanç ilke-sen, Tofaş İstanbul genel müdürlüğü önünde direnen işçilere destek eylemi yaptılar. İslami Analiz sitesinin haberini paylaşıyoruz.

İstanbul’da TOFAŞ protestosu: Alın terinin hakkı için direnen metal emekçilerini işten atan sermaye hesap verecek!

EĞİTİM İLKE-SEN ve İNANÇ İLKE-SEN, Bursa’da çalışma koşul ve ücretlerinin iyileştirilmesi için direnen metal işçilerini işten atan TOFAŞ’ı İstanbul’daki genel müdürlüğü önünde protesto etti.

EĞİTİM İLKE-SEN ve İNANÇ İLKE-SEN, Bursa’da çalışma koşul ve ücretlerinin iyileştirilmesi için direnen metal işçilerini işten atan TOFAŞ’ı İstanbul’daki genel müdürlüğü önünde protesto etti. Aynı şekilde direnen işçilerini işten çıkaran MAKO ve OTOTRİM fabrikaları da protesto edildi.

Eylemde basın açıklamasını Eğitim İlke-Sen MYK üyesi Ahmet Örs okudu. Örs açıklamasına ağır çalışma koşullarına, düşük ücretlere, uzun çalışma sürelerine karşı ayağa kalkan Bursa ve çevre illerdeki metal işçilerinin direnişinin Türkiye’deki emek mücadelesine yeni bir motivasyon kattığını söyleyerek başladı ve “Bugün önünde bulunduğumuz TOFAŞ firmasının da dâhil olduğu büyük sermayenin bu süreç boyunca işçiler üzerinde nasıl bir sömürü ve sindirme politikası güttüğü ortaya çıkmıştır.” dedi.

Konuşmasını “İşçi direnişinin kararlı tutumu karşısında mutabakata varmak zorunda kalan işveren vekillerinin “Bu olaylardan dolayı hiçbir işçiye yasal işlem yapılmayacak, herkes sendikal tercihinde özgür olacak” demelerine rağmen Bursa’daki fabrikalarda Ramazan ayı içinde bulunduğumuza bile bakılmadan işçi kıyımları başlamıştır.” diye sürdüren Ahmet Örs , bu fabrikalardan biri olan Koç Holdinge bağlı TOFAŞ’ta da CEO Cengiz Eroldu’nun namus sözüne rağmen işçilere mobbing uygulandığını, Türk Metal’e geri döndürme baskıları açıkça görülürken yeni giren işçilerin oryantasyon eğitimi adı altında Türk Metal sendikasının adres gösterildiğini açıkladı.

Çelik-İş sendikası için faaliyet yapanlardan 6’sı işitme engelli olmak üzere 84 kişinin yemek saatinde “Bizler işçiyiz, dilenci değil!” dedikleri için işten atıldığını hatırlatan Örs, “Bu kıyımlar Bursa genelinde TOFAŞ’ta 84, MAKO’da 60, Ototrim’de 44 olmak üzere toplamda 188’i bulmuştur. Ayrıca bu hak arama mücadelelerinden dolayı işten çıkarılanlar Türk Metal ve MESS sendikalarının bulunduğu diğer fabrikalarda yönetim kurulu kararlarınca işe alınmamaktadır.” diye konuştu.

İfsada dayalı üretim biçimini köleleştirmek istedikleri halka dayatan, insanların yoksulluk ve yoksunluklarını rant ve sömürü düzenleri için fırsat bilen işçi ve alın teri düşmanı kapitalist yağmacılara emekçilerin geçit vermeyeceğini vurgulayan Örs, açıklamasını “Yeryüzünün mutlak hâkimi Âlemlerin Rabbi olan Allah’tır. Emekçi kardeşlerimizi şu Ramazan ayında kendilerince açlıkla terbiye etmeye çalışanlar Mâ’ûn Sûresinde kınanan hakikat inkârcılarıdır. Şüphesiz ki Allah zalimlerin yaptıklarından haberdardır.” sözleriyle bitirdi.

Eylem sırasında “İçi düşmanı TOFAŞ hesap verecek, İşçi düşmanı sermaye hesap verecek, Yaşasın direnen metal işçisi, Emekçiler köle olmayacak, Sermayenin değil Rabbimizin kuluyuz” sloganları atılıp tekbir getirildi, pankartlar ve dövizler taşındı.

Eyleme TOKAD ve Özgür Yazarlar Birliği de destek verdi.

http://islamianaliz.com/haber/istanbulda-tofas-protestosu-alin-terinin-hakki-icin-direnen-metal-emekcilerini-isten-atan-sermaye-hesap-verecek-21336

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir