TOFAŞ sözünden döndü, 142 işçiyi çıkardı

Sermayedarlar yine yaptı yapacağını. Koç Holding’e bağlı TOFAŞ, kısa sürede tüm yurda yayılan metal direnişinin başını çekmişti. Güya yönetim ile işçiler arasında yapılan anlaşmaya varılmış, grevin sona erdirilmişti. ‘Eylemler nedeniyle hiçbir işçinin işten atılmayacağı’ vaad edilmişti ta ki 142 kişinin daha işine son verilene dek. İstanbul Haber Ajansı’nın haberini paylaşıyoruz.

TOFAŞ sözünden döndü, 142 işçiyi işten attı!

Bursa’daki TOFAŞ fabrikasında, metal direnişinde işçilerin sözcülüğünü yapan işçilerin de aralarında olduğu 142 işçi işten atıldı.

İşçiler ücret iyileştirmesiyle ilgili olarak önceki gün MESS’ten yapılan açıklamaya tepki göstermiş, fabrikada eylem gerçekleştirmişti. Eylemin ardından işçilerin savunmalarını isteyen yönetimin dün işçileri arayarak iş akitlerinin feshedildiğini bildirdiği öğrenildi.

İŞÇİLER TEPKİLİ

Koç Holding’e bağlı TOFAŞ, Türk Metal’in MESS ile yaptığı toplusözleşmenin yenilenmesi ve Türk Metal’in fabrikadan gitmesi için başlayan ve kısa sürede tüm yurda yayılan metal direnişinin başını çeken fabrikalardan biriydi. Yönetim ile işçiler arasında yapılan anlaşmayla birlikte grevin sona erdirilmesinin ardından iki sözcü işçi işten atılmıştı. Yapılan anlaşmada ‘Eylemler nedeniyle hiçbir işçinin işten atılmayacağı’ belirtilmesine rağmen 142 kişinin daha işine son verilmesine işçiler tepki gösterdi. Fabrikanın önünde toplanan işçiler, baskıları ve işten atmaları protesto etti. Diğer fabrikalarda da patronların işçilere baskı uyguladığı, Mako’da yapılan eylemler nedeniyle işçilerden savunma alındığı öğrenildi.

RENAULT’DA EYLEM

Öte yandan Bursa’daki metal fabrikalarında, patron örgütü MESS’in aylık 100 liranın bile altında kalan zam teklifine yönelik tepkiler dün de devam etti. Renault işçileri, vardiya çıkışlarında servislere sloganlarla yürüyerek fabrika yönetimini bir kez daha uyardı. Taleplerinin dikkate alınmasını isteyen işçiler, MESS’in teklifinin kendilerine dayatılması halinde, üretimi durdurmak da dahil her türlü eylemi yapmaya hazır olduklarını duyurdu. Bursa’daki Coşkunöz, Mako, Delphi, Valeo gibi fabrikaların işçileri de Renault işçilerinin atacağı adıma göre hareket edeceklerini dile getirdi.

Er Metal’de anlaşma sağlandı

Metal direnişi sırasında iş durduran Er Metal işçilerinin, bu eylemin ardından kendilerine verilen zam sözünün yerine getirilmemesi üzerine önceki gün yeniden başlattıkları direniş, dün anlaşmayla sona erdi. İş durdurma eylemi sonrasında patron, işçi ücretlerine yüzde 10 zam yapılacağını açıkladı. Buna göre ocak ayına kadar üç taksitle işçilere bin lira prim verilecek. 2016 yılında aylıklara bölünerek toplamda bin 200 lira ödenecek. İşçilere 2017’de de toplamda 600 lira prim verilecek.

‘Yanınızdayız!’

İtalya Metal Mekanik İşçiler Federasyonunun (FIOM) Avrupa Bürosu Sorumlusu Valentina Orazzini ile FIOM’un FIAT Grubu Koordinatörü Michel de Palma, Türkiye’deki metal direnişinin tarihi bir süreç olduğunu belirterek, işçilerin yanında olduklarını duyurdu. Birleşik Metal-İş Sendikası Bursa Şubesinde düzenlenen toplantıda konuşan Orazzini, “İtalya’daki işçi sınıfı, son dönemde Türkiye’de yaşanan işçi eylemlerini tarihsel bir süreç olarak öğrendi. Bu gerçekten de tarihi bir süreç, çünkü Türkiye’deki işçiler özgürce sendika seçme haklarını kullanmak istiyor. Ücretlerinin iyileştirilmesini istiyorlar. Bunu başarmanın en temel yolu dayanışmayı genişletmekten geçer” dedi.

İSTANBUL HABER AJANSI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir