Mehmet Ali Başaran değil zorunlu askerlik sistemi mahkum edilmeli!

2013 yılında arkadaşımız Mehmet Ali Başaran’ın da içinde bulunduğu bir grup “Halkı Askerlikten Soğutma” (TCK 318) kanun maddesine  itiraz etmek için bir kampanya başlattılar ve aşağıdaki çağrıyı kamuoyuna duyurdular:

“Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesi gibi 318. maddesi de İfade Özgürlüğü önünde bir engel olarak duruyor. TCK 318 “Haklı Askerlikten Soğutmak” adı ile bir suç olduğunu bize söylüyor. Halkı Askerlikten Soğutmak diye bir suç olamaz. Biz böyle bir suçu kabul etmiyoruz. Türkiye’de ağır bir dayatma olan zorunlu askerlik ile ilgili duygu ve düşüncelerimizi ifade etmemiz suç sayılacaksa, sayılsın. Biz bu suçu işlemek için buradayız. Siviliz ve itaatsiziz. Hepimiz askerlikle ilgili kendi düşüncelerimizi birer cümle ile kamuoyuna duyuruyoruz.”

Çağrıya karşılık 400 kişi kendi gerekçeleri ile “askere gitmeyin çünkü… ” diye başlayan askerlikten soğutma cümleleri kurdu. Şimdi ise içlerinden vicdani retçi Mehmet Ali Başaran mahkum edilmek isteniyor.

Kişinin dinî, ahlaki, siyasi ve sair nedenlerle herhangi bir orduda zorunlu olarak askerlik yapmayı reddetmesi demek olan Vicdani Ret insani ve İslami bir haktır. Mahkum edilmesi gereken Mehmet Ali Başaran değil, zorunlu askerlik sistemidir.

Vicdani retçi Mehmet Ali Başaran’ın dostları imzalı çağrı metnini sizlerle paylaşıyoruz:

Mehmet Ali Başaran “Halkı Askerlikten Soğutma Suçu”ndan Yargılanacak!

Askeregitmeyin.com adlı sitede 381 kişinin katkısıyla bir araya getirdiğimiz “Askere gitmeyin çünkü..” şeklinde başlayan cümlelerimizi 13 Mayıs 2013’te Çağlayan Adliyesi’nin önünde, Türk Ceza Kanunu’nun “Halkı askerlikten soğutma suçu” başlıklı 318. Maddesini protesto etmek üzere okumuş ve halkı askerlikten soğutma gibi bir suç olamayacağını, zorunlu askerliği reddetmenin insani bir hak olduğunu ilan ederek sivil bir itaatsizlik eylemi gerçekleştirmiştik. Söz konusu sitede toplanan cümleler eylemin ardından Askere Gitmeyin adıyla kitaplaştırılmıştı.

Genelkurmay Başkanlığı’nın ihbarıyla, kitabı yayına hazırlayan üç kişiden biri olan Mehmet Ali Başaran’a “halkı askerlikten soğutma” suçlamasıyla önce soruşturma açıldı, 21 Mayıs 2015 yılında bu süreç kovuşturmaya dönüştü. Mehmet Ali Başaran, yaklaşık 400 kişinin iştirak ettiği bu “kolektif suç”un yalnız başına mağduru edilmek isteniyor.

Davanın ilk duruşması 29 Eylül 2015 Salı günü, saat 10:35’te Ankara 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşecek.

En az Mehmet Ali Başaran kadar “suçlu” olduğumuzu hatırlatmak ve onu bu tuhaf hukuk tiyatrosunda yalnız bırakmamak adına, duruşma öncesi adliye önünde bir basın açıklaması düzenleyecek ve bu vesileyle bir kez daha hem vicdani reddin, hem de bunu serbestçe dillendirebilme yönündeki düşünce ve vicdan hürriyetinin reddedilemez ve ertelenemez bir hak olduğunu söyleyeceğiz.

Sonrasında hep birlikte duruşmayı izleyeceğiz.

Militarizmin baskılarını boşa çıkaracak bir kararlılığı göstermemiz oldukça önemli.

Biz Mehmet Ali Başaran’ın dostları olarak orada olacağız.

Bu suça iştirak eden ve hariçteki, konunun takipçisi olmak isteyen bütün dostları orada görmek istiyoruz.

“Hayal edin ki haksız bir savaş var ve kimse gitmiyor!”

Basın açıklaması yer ve tarihi:

29 Eylül 2015 Salı, saat 9:15

Ankara Adliyesi önü

Askere Gitmeyin kitabı şu linkten okunabilir: http://www.askeregitmeyin.com/askere-gitmeyin-kitabi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir