Şefkat-Der’e eylemsiz göz altı…

Geçtiğimiz Nisan ayında düzenlediğimiz sempozyumun davetiyesinde bizi harekete geçiren ülkemizdeki adalet sorununu kısa ve öz bir biçimde ortaya koyalım düşüncesiyle son birkaç yılda iş cinayetlerinde ölen işçilerin ve yakınlarındaki erkeklerin şiddeti sonucu ölen kadınların isimlerini alt alta yazmıştık. Uzayıp giden liste durumun vehametini ve sorumluluğumuzu özetliyordu.

Şefkat-Der hızından hiç bir şey kaybetmeyen kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve meclise sorumluluğunu hatırlatmak için son derece anlamlı bir protesto yapacaktı ki polis tarafından engellendi ve Şefkat-Der üyeleri sözlerini söyleyemeden gözaltına alındılar. Medyada fazla yer bulmayan bu kıymetli girişimle ilgili iki haberi dikkatinize sunuyoruz.

Milliyet – 01.10.2011

Şefkat-Der’den yapılan açıklamada, TBMM açılışında dernek sığınma evinde kalan, hayati yönden risk altında bulunan şiddet mağduru kadınların Meclisin ilk gündem maddesinin kadın cinayetlerini önlemek kadın ve çocukların siddetten, taciz ve tecavüzden korunması olmasını istedikleri bildirildi. İlgili yasaların acilen çıkarılması için kadın cinayetlerini sembolize eden “kanlı kefen” giyileceğini ve 14.00 itibarıyla Meclis önünde olacaklarını belirten kadınlar bununla ilgili olarak TBMM Başkanlığı’na bir de dilekçe vereceklerini kaydettiler. Kadınlar oturum başlamadan önce ve başladıktan sonra iki basın açıklaması yapacaklarını bildirirken şöyle dediler:

-“MİLLETVEKİLLERİ UZUNCA TATİL YAPTI AMA KADIN KATİLLERİ YAPMADI!”-

“TBMM’nin yeni yasama döneminin açılışında, şiddet mağduru kadınlar olarak bizlerin de bulunmasının özel bir anlamı olduğunu düşünüyoruz. TBMM, zaten kadın ve çocukların şiddetten korunması ile ilgili taslak olarak hazırlanan yasayı çıkarmakta çok gecikmişti ve bu gecikmeden dolayı, maalesef kadın cinayetleri hız kesmeden devam etti. Daha önceki yasama dönemi sonunda hazırlanan Taslak yasa tam olarak yeterli olmadığı halde, eğer yine de kanunlaşsaydı, birçok kadın cinayeti önlenmiş olacaktı. Bunun daha da gecikmesine engel olmak istiyoruz. Sn. Milletvekillerimiz uzunca süre tatil yaptı ama kadın katilleri bir gün bile tatil yapmadı! Kadınlar göz göre göre katledildi!”

Etkin Haber Ajansı / 01 Ekim 2011 Cumartesi, 13:18

ANKARA- Bugün açılan meclisin ilk gündemini maddesi olarak kadın cinayetlerinin önlenmesine yönelik yasal düzenlemelere ayırmasını isteyen Şefkat-Der üyeleri TBMM önünde kefenli eylem yapacak ve dilekçelerini meclise sunacaklardı. Ancak Şefkat-Der’in bu eylemi polis engeline takıldı. Ankara Emniyet Müdürlüğü eylemin yapılmasına izin vermedi.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Şefkat-Der, “Ankara Emniyet Müdürlüğü vicdanların, hukukun adaletin asla kabul etmeyeceği bir ayıbı gerçekleştirdi” dedi.

Eylem haklarınn yaşadışı bir şekilde engellendiğini ifade eden Şefkat-Der, şiddet mağduru ve hayati yönden risk altında bulunan kadınların Ankara Otobüs Terminali’nde gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

“Polisin onca işi varken,sığınma evinde kalan kadınlara böyle kanun dışı muamelede bulunmasını kamuoyunun taktirine sunuyoruz” diyen Şefkat-Der, emniyet görevlilerinin kendilerine yardımcı olacakları ve güvenlik tedbiri alacağı yönünde söz veriklerini hatırlattı ve şöyle devam etti: “Bu yapılan aldatmaya, insanlık dışı kanun dışı muameleye hiçbir anlam veremiyoruz. Ankara Emniyetinin bu tavrından dolayı, adli ve idari yasal haklarımızı arayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir