“Siz bir ailesiniz de biz neyiz?” – Koç Üniversitesi Taşeron İşçileri İşten Attı

“Değerli öğretim üyeleri ve öğrencilerimiz, Koç Üniversitesi çalışanları.

Bizler bu kurumda canla başla çalıştık ve işimizi her zaman severek yaptık. Senelerdir sizlere hizmet ederken biz diye siz diye ayrımlara maruz kaldık. Soruyorum; sizler ailesiniz de bizler neyiz bilemedik. Maaşlarımızda en ufak bir değişim olmaksızın biz devam ettik hizmet etmeye. Her şeye rağmen biz işimizi güler yüzle yaptık. Herkesten önce geldik, kapıları biz açtık, herkesten sonra kapıları bizler kapattık. Yoksulluk içindeki savaşımızda biz yalnızdık.

Bizler hiç görülmedik. Sanki görünmezdik. Ama unutulan bir şey vardı, bizler de insandık, anaydık, babaydık haftanın altı günü ailemizden çok sizleri gördük. Hasta olduk gene de işimize geldik, zaten az olan maaşımız kesilmesin diye. Çünkü biz taşeron işçisiydik.

Şimdi sizlere sesleniyorum siz bir ailesiniz de biz neyiz, bizi de alın ailenizin içine dedik, çünkü hakkımız olduğunu düşündük üvey evlat muamelesi görmekten bıktık… Dört kişin işini bir kişi yaptık siz bizden mucize istediniz biz de yaptık. Gene görmezden geldiniz, biz hakkımızı istiyoruz. Kadrolu olmak istiyoruz. Taşeronu sırtımızdan indirin artık diyoruz.

Teşekkür ederiz bize bu desteği verenlere. Teşekkür ederiz bizim sesimizi duyanlara. Biz bağıracağız duymak istemeyenlere rağmen. Duyanlara selam olsun.”

Böyle demişti dün Koç Üniversitesi’nde yaptıkları eylemde taşeron işçilerden biri. Fazla söze ne hacet! Camlardan bakanlara, kolonların arkasına saklananlara inat üniversitede “taşeron’a hayır” demek için toplanmıştı yaklaşık 500 kişi, işçi, öğrenci ve öğretim üyesi.

kocuni2

1 Nisan’daki eylemden bir kare…

Bugün ise Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan’in emriyle mesaisi biten ve servislere binen işçilere “Yarın işe gelmeyin” dendi.  ISS ile üniversitenin anlaşmasına göre 13 Mayıs’ta sona erecek sözleşme bugün ansızın sona erdi. “Patronluk zanaati”nde ne kadar mahir olduğunu ortaya koyan rektör işçilerin sesini duymak, yukarıdaki sözleri şuncacık anlamak şöyle dursun, yapabileceği en “patronca” şeyi yaptı. İşçiler, öğrenciler ve öğretim üyelerinin dayanışmasından, hareketinden korktu. Ne de olsa taşeronluk müessesesi emrine amade, “hukuk” ondan yanaydı.  Yeni taşeron firma o ne zaman isterse işe başlayabilirdi.

Üniversitede taşeron istemiyoruz diyenler ise kararlı. Haberi aldıklarından beri üniversite kapısından ayrılmıyorlar. Herkesi yarın sabah mesai başında Koç Üniversitesi’nde taşerona karşı mücadeleye destek vermeye çağırıyorlar.

Daha fazla ve güncel bilgi için: “Koç Üniversitesi Çalışanlarının Yanındayız” Facebook sayfası.

kocuni1

Bu akşamki eylem ve kapıdaki bekleyişten bir kare.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Bu akşam toplu halde ve aniden işten atılmalarının şokunu yaşayan işçiler ve tepkileri…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir