Taşeron İSKİ İşçileri Taşeron Firmanın Kapısına Dayandı

İşçi-Der’den dostlarımızın gerçekleştirmiş oldukları bu sahici protestoyu geç olsun güç olmasın, kayıtlarımızda muhakkak bulunsun diyerek sizlerle paylaşıyoruz.

İSKİ’nin taşeron şirketlerinden Biltaş A.Ş’ye bağlı olarak çalışan ve sözleşmeleri sona eren 35 İSKİ işçisi, 30 Haziran 2014 Pazartesi günü öğlen saatlerinde kıdem tazminatlarını vermeyen şirketin Okmeydanı Perpa Ticaret Merkezi’ndeki kapısına dayandı.

adnan4

Şirket yöneticisi ile görüşen işçiler, tazminatlarını şirkete yedirmeyeceklerini söylediler. Öfkeli oldukları her hallerinden belli olan işçiler şirketi protesto ettiler, Perpa’daki esnafa dertlerini anlattılar ve Perpa’nın çıkışında bir basın açıklaması yaptılar. Perpa içinde sloganlar atan işçilerden birinin “Ramazan günü hakkımızı istiyoruz işte, çoluk çocuğumuzun hakkını istiyoruz” demesi dikkat çekti.

Biltaş A.Ş. şirketinin İSKİ ile üç yıllık sözleşme imzaladığını bu sözleşmenin bir ay önce sona ermişti. Bunun üzerine Biltaş işçilerin hakkı olan kıdem tazminatını ödememek için birçok yönteme başvurmuştu. Önceki görüşmede şirket yönetimi 25 Ağustos’ta kıdem tazminatlarını ödeyeceğini, o tarihe kadar beklemeyecek işçilere ise çek vermeyi teklif etmiş, işçiler ise bu teklifi kabul etmemişti. Şirketin iki yerde daha sözleşmesinin olduğu, bu sözleşmelerin 7 Ağustos’ta sona erdiği biliniyor. İşçiler şirket yönetiminin ihale başında İSKİ’ye vermiş olduğu teminatını alana kadar kendilerini oyalayacağını, sonra tazminatları ödemeden şirketi kapatıp gideceğini düşünüyor. Önceki taşeron şirketlerin kendilerine tazminatları için vermiş olduğu sözde senetlerin ellerinde kaldığını, paraya çevrilemediğini belirtiyorlar.

adnan2

Biltaş A.Ş. yöneticileri ile yapılan bu son görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yapan İşçilerin Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İŞÇİ-DER) Başkanı Adnan Kondak şunları söyledi:

“Biz Biltaş A.Ş’den kanunun öngördüğü şekilde kıdem tazminatımızı istiyoruz. Çek, senet, kıymetli evrak olarak kabul etmeyeceğimizi beyan ettik. Bu sefer bunlar arkadaşları bölmeye parçalamaya çalıştı, kimi arkadaşlara senedinizi verelim, çekinizi verelim gibi pazarlıklar yaptılar. Albayraklar’a ait Sistem İnşaat, isminden bir harf değiştirerek Sistemli İnşaat oldu. Bu değişimle insanların hakkını gasp etti. Buradaki arkadaşların bunlara güvenmeleri için hiçbir sebep yok. Bu şirket bize daha birkaç ay önce bize 2.5 ay maaş ödemedi ve şunu dedi: ‘Ben İSKİ’den para aldım ama ben bilmem neredeki elektrik ihalesini aldım, orada işlerim ters gitti siz iki-üç ay sabredin.’ Bu ne alçaklık, bu ne utanmazlık! Bir işçiye sen diyorsun ki sen iki-üç ay maaş alma, ben senin paranla başka yerde yatırım yapayım diyor. Burada emek komisyonculuğu yapıyorlar.

İhalesi biten taşeronlar işçinin haklarını ödediğine dair işçiden imza alarak ayrılırdı. Fakat firmalar işçiden imza almasına rağmen verdikleri teminatı ve senetleri ödemediler. Aldıkları imzanın karşılığını yerine getirmediler. Biz ilk defa bir taşeron şirketinden kıdem tazminatını kanunun öngördüğü şekilde istiyoruz. Çek, senet, kıymetli evrak olarak kabul etmeyeceğimizi beyan ettik.

Burada bulunan insanlar İSKİ’nin işini yapıyor. Bu şirketler bu insanların emeği üzerinden komisyon alıyor. Artık kamuoyunun vicdanına bırakıyoruz. İSKİ Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu işten birinci dereceden sorumludur.”

Uzun süredir taşeronlarda çalıştığını belirten başka bir işçi ise, “Karşılaştığımız sorunlar hep aynı. Taşeronlar hep birbirine benzer, hep haklarımız gasp edilir. Kıdem tazminatımızı alamıyoruz. Sürekli yalan söyleyerek bizi oyalıyorlar” diye konuştu.

Bu işin peşini bırakmayacaklarını söyleyen taşeron İSKİ işçileri basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

adnan3

 

Cihan Haber Ajansı’nın videolu haberi için tıklayınız.

Ulusal Kanal’ın videolu haberi için tıklayınız.

Etha Haber ajansı için tıklayınız.

İşçi-Der internet sitesi için tıklayınız.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir