Yaşasın Sınıf Dayanışması!

Dün gerçekleştirilen iş bırakma eyleminde duyurusu yapılan, bizim de eylemi takip ederek aktardığımız üzere bugün Boğaziçi Üniversitesinde Eğitim-Sen’in çağırıcılığında bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirildi. Emekçilerin kreş, yemek ve şimdi de servis hakkına göz diken kayyum rektöre karşı bir araya gelen öğrenci ve emekçiler bugüne kadar yaşadıkları baskı ve zulümleri basın önünde tekrar açıkladı.

Dünkü eylemin ardından okul yönetimi tarafından emekçilerin görüşme talebi kabul edildi ve servis güzergâhlarının iyileştirileceğine dair bir açıklama yapıldı. Bugünse emekçiler, idarenin servis sorumlularını ve muhatapları sürecin dışında bırakarak yapmayı taahhüt ettiği bu düzenlemeden çıkacak sonucun belirsiz olduğunu, ayrıca azaltılan servis sayılarıyla alakalı bir açıklamanın hala yapılmamış olduğunu belirtti. Yaşanan hak ihlallerine idarenin fütursuz politikalarını denetimden kaçırmak için okulun yasayla onaylı yetkili sendikası Eğitim-Sen’i idari kurumların dışında bırakmasının yol açtığı ve bu usulsüzlüğün acilen sonlandırılması gerektiğinin altını çizdiler.

Eylem halaylar, şarkılar, sloganlar eşliğinde devam etti, ardından Güney Kampus kapısına kadar yürüyüş yapıldı ve atılan sloganlardan sonra basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında tasarruf kisvesi altında emekçilerin ve öğrencilerin sosyal haklarını gasp eden düzenlemeler gerçekleştirildiği bir kez daha duyuruldu. Ayrıca, üniversite yönetiminin döner sermayeden aldığı gelirlerinden vazgeçmediğine, tasarruf konusunda samimi olmadığına dikkat çekildi.

Basın açıklaması, “Üniversiteyi aile şirketi görenlere inat; insan, doğa, toplum yararına üniversite talebimizi bir kez daha haykırıyoruz!” cümlesiyle sonlandı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir