Akparti Beceriksizliği

Bugün en çok duyduğum cümle “teknik bir arıza sebebiyle trenlerimiz gecikmeli olarak çalışmaktadır” oldu. Mart ayı başında Marmaray genişletilip tekrar açıldığından beri, Marmaray’ı kullanıyorum. 38 yaşında arabası olmayan bir insanım. Açıldığından beri tam beş kere Marmaray’ın yarım saat ila bir saat geç kalmasına denk geldim. İkisinde işe geç kaldım. Köşelerinde, televizyonlarında bize her şeyin ne kadar müthiş olduğunu anlatıp duran, zenginleştikçe zenginleşenler bilmezler. Çünkü pahalı arabalarından inmezler.

Godot’yu beklerken…

16 yıllık Akparti iktidarının, başlarda yaptığı birkaç hayırlı şey dışında, hiçbir anlamlı işe yaramadığı gerçeği artık iyice belirginleşti. Daha net konuşmak gerekirse Kemalizmin başörtülü kadınlara yaptığı eziyeti bitirmek dışında Akparti’nin Türkiye tarihinde yaptığı anlamlı, önemli, hayırlı bir şey yok desek mübalağa etmiş olmayız. Bunun dışında yaptığı her hayırlı iş bir götürüsüyle birlikte geldi. Akparti yaptığı her hayrın bedelini bizden fazlasıyla geri aldı.

***

Yoksullara yönelik sosyal yardımları büyütmesini ele alalım. Evet, Akparti sosyal yardımları hatırı sayılır düzeyde arttırdı ama karşılığında 16 yılda ülkeyi dibine kadar kapitalistleştirdi. Yoksulları, emekçileri iş hayatında daha güvencesiz ve savunmasız bir hale getirdi. İşçiyi ve çiftçiyi yerli-yabancı aç gözlü sermaye sahiplerinin insafına terk etti. İşsizliği arttırdı. Çalışma saatlerinde, çalışma koşullarında, iş kazalarında zerre kadar bir iyileşme olmadı. Açık konuşmak gerekirse Akparti, dünya kapitalizminin yerli yabancı patronlarına Türkiye’nin yoksullarını, emekçilerini peşkeş çekti. Hala da dünyanın egemenlerine kendisini bu “beceri”sinden ötürü pazarlama gayretinde.

Akparti 16 yılda yönettiği tüm kentleri yamyam müteahhitlerin yağmasına açtı. Karşılığında bize kırıntı gibi iki üç park attı, siz bunlarla şu köşede oynayın dedi.

Atılan onca naraya ve fiyakalı lafa rağmen ne Türkiye’nin Ortadoğu’daki gücünü ve etki alanını arttırabildi ne emperyalistlerin bu coğrafyadaki etkilerini bir adım geriye püskürtebildi. Ülkede kapitalizmi sonuna kadar derinleştirdiği, yaygınlaştırdığı için batı sermayesine göbekten bağlı ve bağımlı olmaya devam etti. Batı sermayesinin kârına kâr katmaya devam etti.

Bu konuda yarattığı tek fark, batıcı kapitalistlerimizin yanına lafta Müslüman kapitalistlerimizi güçlendirmek oldu. Biz bu iki kapitalist türünün de bizi sömürme ve bize kibirlenme noktasında hiçbir farklarının olmadığını gayet iyi biliyoruz. Müslüman geçinen patronların da bir hayrını görmedik. Görmeyeceğiz de. Yanlış sistem, doğru yaşanmaz.

***

Godot’yu biraz da başka istasyonda beklerken…

90larda ve 2000lerde evet biraz yavaş, biraz külüstür bir banliyö trenimiz vardı. Ama düzenli kullanan biri olarak gecikme yaptığını hatırlamıyorum. Akparti 2013’te bu treni kapattı ve beceriksizce yıllarca inşaatını başlatamadı. Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi kısmını açtı, ama hattın geri kalanını için bizi 6 yıl bekletti. 31 Mart yerel seçiminin hatırına hattın geri kalanını açtı.

Akparti şimdi hattı 6 yılda biraz modernleştirdi, bir de tüp geçit yaptı diye kendisine tapmamızı ve her yalanını alkışlamamızı istiyor. 6 senede açabildiği hat, Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi kısmı dışında eski külüstür banliyö treninin hızında gidiyor. Gayet yavaş, gayet nostaljik tren tadında. Üstüne ikide bir gecikme yapıyor.

Akparti Marmaray’ın çıkışlarına dikilen iade cihazlarını bile aktive edemeyecek kadar beceriksizliğin zirvesinde. Bu sebeple her çıkışta onlarca kişi koyun gibi 3-4 turnikeye çıkıştırıldığımız için 5-10 dakika beklemek zorunda kalıyoruz.

Marmaray’da iade kuyruğu.

***

Bir banliyö trenini doğru düzgün çalıştırmak ne kadar zor olabilir?

Kemalistinden, İslamcısına, merkez sağcısından, sağcı milliyetçisine, eski Türkiye’nin siyasetçileri olarak ülkeyi öyle bir vasata tıktınız ki sizlerden aya roket kaldırmanızı filan beklemiyoruz. Bunu hayal bile edemiyoruz.

Ama bir banliyö trenini doğru düzgün çalıştırmanızı bekliyoruz.

Bu kadar yalan söylemeyin. Muhalifinizin de yandaşınızın da haysiyetiyle, zekasıyla bu kadar oynamayın. Diz boyu bir kepazelikle tekrarlatılan 23 Haziran seçiminde bu hissiyatla oyumu basacam. Akparti beceriksizliğinden ve riyakarlığından en azından yerelde kurtulucam.

1 Response

 1. ahmet kaleli dedi ki:

  Tek derdimiz Marmaray olsa
  Adamlara söylerseniz tren gecikiyor diye adamlar derki bunu bulduğunuz sukredin Marmaray i akp yaptı öncekiler neden yapmadı
  Akp nin beceriksizliği
  İç politikası
  Dış politikası
  Bunlara bağlı olarak ekonomi
  Devlet geleneği olan bir milletin aklı körerdi
  Tayyip giderse Türkiye ölür mantığı var
  Tayyip in bir insan olduğu bu yaptığı hataların yediğimiz ekmekten giydigimiz iç çamaşıra zam olarak yansıdığını akp li çok bilmiş ama bir şeyden haberi olmayan düşük profilli insanlara anlatmak gerek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir