Camimiz Neresi – Göçmenlerle Dayanışmak Zorundayız 1: Afganlar Meselesi

3 Responses

 1. Arif Karaçam dedi ki:

  Yazı için teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş. “Kıyıdalık” ve sosyal kontrol açıklayıcı kavramlar. Sosyal kontrol olmamasına rağmen hukuki güvencesizlikten dolayı göçmenlerin toplumsal açıdan uygunsuz davranışları daha az sergilediğinden emin değilim. Türkiye’de (özellikle erkek olarak) büyüyenlerin çoğu özellikle genç erkeklerin türlü sapıklıklara teşne olduğunu gözlemleme imkanı bulmuştur. Alt Asya’dan gelen göçmenlerin sınırları aşan davranışlarından daha ağırlarını gözlemleyerek büyüdüm. Fakat bunların sosyal medyada paylaşılması alışıldık dışı. Tam olarak bu belki sosyal kontrolün yokluğuyla açıklanabilir.

  Benim kanaatimce hiçbir sorun yokmuş gibi davranmak gerçekçi değil. Yazıda da zımnen ifade edildiği gibi ciddi bir entegrasyon sorunumuz var. Bu doğal/sosyal kontrolü kurmak için bunu yapmak zorundayız. Bu ciddi bir ödev. Sorunların önemli bir kısmının çözümü de gerçekten bu ödevin yerine getirilmesiyle ilgili. Bu ödevi AB’den fonlanan ve halkımızın haklı olarak güvenini kaybetmiş bir grup profesyonel “sivil toplumcunun” sonuçsuz ve yalandan çabalarına bırakmadan, bizzat (sivil) toplumun kendisi olarak dört elden yurt sathında gerçekleştirmeyi denemeliyiz. Kardeş ailesi olmayan aile bırakmamalıyız.

  Dolayısıyla bence kategorik bir savunuculuk pozisyonu doğru olmaz. Kendimi hiç kuşkusuz göçmen dostu olarak tanımlıyorum. Safım elbette zayıflardan yana. Fakat öte yandan bence Türkiye’de bir göçmen sorunu olduğunu açıklıkla kabul etmeliyiz. Verili koşullardan dolayı, yani mesela artık katliam ihtimalinin bile yaklaşmasından dolayı, en azından entegrasyonu sağlayana kadar, sınırların daha sıkı kontrol edilmesini ve gerçek ve ağır bir tehlikeden kaçmayan kişilerin ülkeye alınmamasını savunmalıyız mesela. Konu burada o değil fakat Suriyeli göçmenlerin kendi istekleriyle onurlu şekilde geri dönmelerini sağlamak üzere Suriye’deki koşulların iyileştirilmesini de savunmalıyız.

  Tekrar teşekkürler, selamlar.

  • No Name dedi ki:

   Yiyeceksin birazdan ırkçısın, mülteci düşmanısın etiketini

   • Arif Karaçam dedi ki:

    Hayır, bence hiç de bahsettiğiniz gibi işlemiyor işler. Irkçı yaftası vurulanların çoğu gerçekten ırkçı. Göçmenlerin yerlilerden daha aşağı insanlar olduğuna yönelik kapsamlı iddialar ırkçılık içeriyor ve göçmenleri zorlayarak geri göndermek istemek korkunç bir zulme kapı aralıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.