Üniversitede Körlük: Ceren Damar Cinayeti

1 Response

 1. Alperen dedi ki:

  Yazarın da açıkça belirttiği üzere bu yaşananları mümkün kılan önemli değişimlerden biri ‘vesayet’i kaldıracağız, bürokrasiyi, devlet vatandaş hiyerarşisini yıkacağız söylemleri ve buna dönük sorunlu politikaların icrası sayesinde, amiyane tabirle, kurumların kuşa döndürülmesidir. Sosyoloji profesörü olan Tayfun Atay 2017 yılında Cumhuriyet gazetesinde yazdığı “Sosyoloji buysa, hapse giricem” başlıklı yazısında bu gelen durumu açıkça göstermişti;
  “1980’lerden 2000’lerin başına, hiçbir dönem kolay değildi; ama sınıfta ilk derste yukarıda özetlediğim çerçevede söylediklerime öğrenciden hiç böyle bir karşılık almadım (galiba hapse giricem) !..

  Bu, bugüne özgü ve altyapısında memlekette 15 yıldır yürürlükte olup artık tam anlamıyla otokratikleşmiş “dinbaz” iktidar söylemi ve pratiği var.”

  Bugün bu meseleyi akademi üzerinden konuşuyoruz ancak tıp alanında bu durum vaka-ı adiye haline gelmiş durumda. Yeni atanan bir pratisyen doktorun her gün karşılaştığı tehditler, her an başına gelebilecek korkusuyla beklediği fiziksel şiddet ya da bütün hayatını etkileyebilecek olur olmaz mahkeme davaları dolayısıyla psikolojik destek almasını gerektirecek bir vasata doğru ilerliyoruz.

  Son olarak yazıya dair bir eleştirimi paylaşmak istiyorum. Yazıda birkaç kez ‘taşra’ kelimesi kullanılıyor ve bazı değerlendirmeler yapılıyor. Eğer burada taşra bir zihniyetin, kötücüllüğün temsili olarak kullanılıyorsa, kelimenin bu şekilde anlamlandırılmasını benimsememekle birlikte, tespitlere katılabilirim ama coğrafi bir gönderme olarak kullanılıyorsa yapılan genellemelerin ‘katılımlı gözlem’lerime dayanarak problemli olduğunu söylemem gerekir. 100 bin nüfuslu bir şehrin henüz 10 yaşını yeni geçmiş bir üniversitesindeki akademi içi ilişkilerin 15 milyonluk bir şehrin göbeğinde şeceresi 500 yılın üstüne dayandırılan bir üniversiteye kıyasla pek çok bölüm için çok daha iyi olduğunu biliyorum. Dolayısıyla bu tür genellemelerden kaçınmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.