Karaciğer nakli olan işçi arkadaşımızın eline batan iğneninin sorumlusu kim?

ÇAPA Tıp Fakültesinde çalışan taşeron işçilerinin kurduğu Taşeron işçileri Yardımlaşma Derneği geçtiğimiz günlerde bir basın açıklaması yaptı. Aşağıda tam metni bulunan açıklamanın yapılma sebebi bizlere iş güvenliğinin ne kadar önemli bir konu olduğunu hatırlatır mahiyette. Bir taşeron işçisi eline batan enfekte enjektör iğnesi nedeni ile şu anda yoğun bakımda yatıyor. Karaciğer nakli yapılmış ve vücudunun diğer organları da enfeksiyon kapmış durumda. Aslında basit önlemler ile önüne geçilebilecek bu tür olaylar da önceliğiniz çalışanların güvenceli ve sağlıklı koşullarda çalışması değilse alınabilecek en küçük önlemin yokluğu bile hayati yaralanmalara sebep olabiliyor. Olayın ayrıntıları aşağıdaki açıklamalarda mevcut ancak şunu bir kez daha belirtmekte fayda var. Kadrolu çalışanlara ücretsiz bir şekilde hepatit ve tetanoz gibi aşıları yaptıran hastane yönetimi taşeron işçiler için böyle bir imkan sunmuyor ve çalışanlarının sağlığını taşeron firmanın insafına bırakıyor. Taşeron firmanın ise sadece maliyet unsuru olarak gördüğü işçilere aşı yaptırmadığını belirtmeye gerek bile yok. Çalışanların hayatının ve sağlığının asla maliyet hesabı yapılamayacağını bu olay bizlere bir kez daha gösterdi. Yoğun bakımda yatan arkadaşımıza acil şifalar diliyoruz ve Taşişder’in  bu olayın sorumlularının hesap vermesi ve bir daha böyle olayların yaşanmaması için acil önemler alınması talebini paylaşıyoruz. 

BASIN VE KAMUOYUNA

Zafer Açıkgözoğlu 3 ay öncesinde hastanemizde temizlik personeli olarak işe başlamış Acil Tranvatoloji binasında çalışmakta iken 1 ay önce eline ENFEKTE enjektör iğnesi batmış çalışmaya devam  etmiştir. Çalışmaya devam ederken çok şiddetli yağmurun yağdığı 14.06.2013 Acil Tranvatoloji binasında bir klasik yaşanmış  acil hastalara hizmet veren binanın kanalizasyon suları alt katta bulunan Çocuk Beslenme polikliniği ve mikrobiyoloji laboratuvarını basmıştır Suların yüksekliği 40 cm kadar yükselmiştir. Poliklinikte çalışanlar ve temizlik personelleri hasta dosyalarını kurtarmak için hiçbir güvenlik önlemi olmadan lağım sularının içinde saatlerce kalmış dosyaları kurtarmaya çalışmışlardır.

İSKİ tarafından yapılması gereken atık suların temizlenme ve tıkalı kanalların açılması işlemleri  Temizlik taşeron şirketin sorumlusu tarafından temizlik personellerinin tamamından istenmiş içlerinden Zafer Açıkgözoğlu lağımın içine hiçbir güvenlik önlemi alınmadan içine sokulup tıkalı olan kısmın açılması işlemi yaptırılmaya çalışılmıştır.Hasta dosyaları kurtarılmış ancak çalışanların sağlığı bozulmuştur. İSKİ tarafından yapılması gereken tüm işlemler temizlik başta olmak üzere hastane personeline yaptırılmıştır. Bu temizlik işlerini yapan arkadaşlar mide bulantısı kusma ishal şikayeti ile bir kısmı acile başvurmuş bir kısmı da hastalığı ayaktan atlatmıştır.

Zafer Açıkgözoğlu ise giderek ağırlaşan bir tablo ile bir hafta boyunca vücudundaki  ağrılar ve kanlı ishal sebebiyle acil polikliniğe başvurmuş. Kendisine akut hepatit tanısı konmuştur.26.06.2013 tarihinde de karaciğer nakli gerçekleştirilmiştir. Yoğun bakımdan çıkan Zaferin tedavisine serviste davam edilmektedir. Eline iğne batan ve görevi olmadığı halde hiçbir güvenlik önlemi alınmadan lağım temizliği yaptırılan arkadaşımızın sağlık durumu ortadadır. Bu olayların yaşanmasına rağmen Acil Tranvatoloji binasında lağımı hala tıkalı kapağı kırık açık haldedir. Bugün şiddetli yağmur yağsa aynı olaylar yeniden yaşanacaktır bu sefer başka taşeron işçilerin canı yanacaktır.

Hastane yönetimiz lütfen yeni canlar yanmadan tedbirleri alınız. Enfekte  enjektör iğnesi batması her temizlik personelinin yaşadığı bir olay haline gelmiştir. Olay yaşandıktan sonra taşeron şirket ve hastane yönetimi sorumluluk almamakta kişiler aşı ücretlerini kendileri karşılamak zorunda kalmaktadır.ÇİÇEK DEMİR,ÇİĞDEM GÜNEŞ, BELGİN KİPKAYA …..iğne batan arkadaşlarımızdan bazılarıdır. YILMAZ BİLGE ise kedi ısırması yüzünden hastanemizde olmayan kuduz aşısını Haseki Hastanesinde yaptırmaktadır. Hekiminde hemşiresine hasta bakıcısına temizlik personeli kadar hepsine söylüyoruz lütfen enjektör iğnelerini uygun atık kutularına atınız. Hepsinden önemlisi tüm öğrencilerine hepatit aşısı yapan hastanenin aynı şekilde temizlik personelleri başta olmak üzere tüm personeline hepatit ve tetanoz aşılarının yapılmasını istemekteyiz.  

Derneğin patolojide çalışanların hava yoluyla kanserojen maddelerin zarar vermemesi için  havalandırmayla ilgili denetim istemesi  sonucu havalandırma yapılmıştır. Diş Hekimliğinde Fakültesinde temizlik personeli olarak çalışan Hayrettin Kalaycı  bacağına cam düşmesi sonucu yaralanmış ameliyat geçirmiş aylarca rapor almıştır.Bacağında his kaybıyla çalışmaya devam etmektedir. Ne Fakültesi nede taşeron şirket sahip çıkmamış iş kazası davası derneğimizce açılmış olup devam etmektedir.10 sene hastanemize hizmet eden kayıt personeli olan Cevdet AKSU arkadaşımız çalışırken yüksek tansiyona bağlı felç geçirmiş üniversitemiz kıdem tazminatı ödemiştir. Dernek tarafından açılan kıdem tazminatı hala devam etmektedir.Hastanemize senece temizlik personeli olarak hizmet eden CEVAT PURTUL, MUSTAFA DOĞAN, biyolog olarak çalışan ŞENİZ GÜLTEKİN, hasta bakıcı olarak çalışan KENAN SARIVAZ ve 2 gün önce kaybettiğimiz Ayşegül Cibarlı 23 sene sekreter olarak hizmet vermiştir. Meme kanseri ile mücadele ederken taşeron şirket tarafından kıdem tazminatı vermemek için istifa dilekçesi imzalatılmıştır. Kıdem tazminat hakkı gasp edilmiştir. KENAN VE CEVAT arkadaşlarımız kıdem tazminatı davaları devam etmektedir.Vefat eden arkadaşlarımızı rahmetle, saygıyla anıyoruz. Kalplerimizdeler.

Taşeron sistemin sıkıntıları her geçen gün çığ gibi büyümektedir. Sağlık hizmeti veren bir kurumda sağlığımızı kaybederek çalışmak istemiyoruz.

GÜVENLİ İŞ ORTAMLARININ SAĞLANDIĞI KOŞULLAR TÜM ÇALIŞANLARI HAKKIDIR.

TAŞERON İŞÇİLERİ DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

2 Responses

  1. zafer dedi ki:

    Çok tskr ederim yardimlariniz için allah razi olsun

  1. 10 Temmuz 2013

    […] olan işçi sağlığını önemsemeyen zihniyet yüzünden yaşadığı zorlukları anlattı. Kendilerinin basın açıklamalarını internet sitemizden paylaşmıştık. Temizlik işçisi zorla lağıma sokuluyor ve burada metan gazı ve enfeksiyona sebep olan […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir